V Moravskoslezském kraji opět hnízdí orel křiklavý

V České republice se vyskytují čtyři druhy orlů – orel mořský, orel skalní, orel královský a orel křiklavý. Všichni tito majestátní dravci byli v minulosti nemilosrdně pronásledováni, díky přísné ochraně se však postupně v naší krajině opět zabydlují a hnízdí. Nově bylo ochránci přírody ze Stanice pro záchranu živočichů v Bartošovicích a ze Zoo Ostrava prokázáno hnízdění orla křiklavého v moravskoslezském regionu.

Velcí dravci odedávna budili v lidech strach a obavy, byli považováni za škůdce a konkurenty člověka. Jejich úloha v přírodě je však nezastupitelná, podobně jako šelmy a další predátoři napomáhají udržovat rovnováhu v přírodě. Je proto potěšitelné, že po mnoha staletích, kdy byli skoro všichni draví ptáci nemilosrdně pronásledováni, se přistoupilo k jejich zákonné i aktivní ochraně.

„Na příkladu u nás žijících orlů to lze dobře dokumentovat. Od 80. let 20. století u nás opět hnízdí orli mořští (Haliaeetus albicilla). Předtím u nás hnízdili před více jak 150 lety, než byli zcela vyhubeni. Dnes se můžeme těšit z více než stovky hnízdních párů po celé naší republice. Orli královští (Aquila heliaca) se k nám rovněž vrátili po úplném vymizení v 19. století. Hnízdí na jižní Moravě. Svá teritoria zde obhajuje již deset hnízdních párů. Ne všechna hnízdění bývají úspěšná, ale trend je každopádně vzrůstající. Orli skalní (Aquila chrysaetos), kteří u nás naposled neúspěšně hnízdili v Beskydech v roce 1893, znovu odchovali své první mládě v roce 2013 na severní Moravě. Od té doby se jim podařilo vyvést další tři mláďata a doufáme, že přes všechny nástrahy, které jim chystají někteří lidé, i veškeré civilizační jevy, se u nás zabydlí natrvalo. Poslední ze čtveřice našich orlů je nejmenší orel křiklavý (Aquila pomarina). Tento druh byl v minulosti rovněž pronásledován tak, že jeho úspěšná hnízdění v minulém století by se dala spočítat na prstech rukou,“ popisuje situaci Otakar Závalský, ornitolog a odborný pracovník Zoo Ostrava.

I u orla křiklavého se zvýšená ochrana jak u nás, tak v sousedních zemích projevila velmi pozvolným návratem na naše historická území. „Po zahnízdění prvního páru v západních Čechách na Karlovarsku jsme byli velmi překvapeni hnízdním výskytem i na území Moravskoslezského kraje. Určitě tomu napomohl jak vhodný biotop skládající se z málo navštěvovaných lesů důležitých pro stavbu hnízda, tak i méně intenzivně obdělávané zemědělské plochy. Ty orlům slouží jako loviště. Hlavní kořistí tohoto druhu jsou hraboši polní, takže v žádném případě nemůže tento orel ohrozit ubývající stavy tzv. drobné zvěře. Pro myslivost tento druh tedy nepředstavuje žádný problém,“ dodává Otakar Závalský.

Ochranáři ze Stanice pro záchranu živočichů v Bartošovicích a ze Zoo Ostrava, kterým se podařilo orla křiklavého u nás objevit a zadokumentovat, pevně věří, že i tito orli překonají nástrahy civilizace v Evropě, ale i na své každoroční daleké migrační cestě až do jižní Afriky a stanou se trvalou ozdobou naší již hodně ochuzené přírody.

Na sledované lokalitě byl kromě páru s mládětem, které už vylétlo z hnízda, pozorován ještě další orel (může se jednat o loňské mládě). 

http://www.zoo-ostrava.cz