Botanické zajímavosti Zoo Ostrava: Rané květy pěnišníků

Spolu s prvními jarními květy cibulovin se v areálu ostravské zoologické zahrady a botanického parku začínají ukazovat květy dřevin patřící do rodu neopadavých pěnišníků (Rhododendron). Jejich růžové květy už zdaleka lákají probouzející se hmyz k opylování.  

Tyto drobné, asi jeden metr vysoké keře se nazývají pěnišníky rané (Rhododendron praecox). Tento druh pěnišníku je ze všech u nás běžně pěstovaných odrůd nejranější, protože vykvétá již od první poloviny dubna, výjimečně od konce března, kdy roztaje sníh a ostatní rostliny teprve vstřebávají první teplo jarního slunce. Květy jsou drobné, okolo 4-5 cm. Malé oválně kulaté listy ve spodních partiích opadávají, což ale není známkou nemoci. Jedná se o křížence Rhododendron ciliatum a Rhododendron dauricum. Nejlépe se mu daří na plném slunci. Pro bohatší kvetení a růst se zvadlé květy mohou odstraňovat tak, aby nedošlo k porušení nových výhonů. Kořeny rostou mělce a rozrůstají se pod povrchem země do stran, kde hledají živiny. Rostou v kyselých půdách (pH 4,5-5,5) bohatých na živiny s dostatečnou vláhou. Ideální směs ke kořenům je rašelina smíchaná s lehkou, vápno-prostou zahradní zemí, zasypaná tlejícím listím či drcenou kůrou.

Rostliny je možné obdivovat na několika místech v zoo, ale nekrásnější exempláře rostou v blízkosti Voliér ptáků Tibetu a Číny nedaleko vstupu do zoo. Jejich květy nám také oznamují, že se už rychle blíží doba, kdy začnou postupně rozkvétat všechny ostatní pěnišníky a azalky v areálu, který se tak promění v rozkvetlou a vůni prostoupenou zahradu. Nejvíce těchto rostlin je možné obdivovat v Rododendron parku nedaleko expozice Čitván.

http://www.zoo-ostrava.cz