Další člověk se v Moravskoslezském kraji otrávil metylalkoholem

V Moravskoslezském kraji se metylalkoholem otrávil další člověk, třiapadesátiletý muž je v péči lékařů frýdecko-místecké nemocnice. ČTK o tom dnes informovala policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Policisté v kraji v souvislosti s kauzou jedovatého alkoholu zadrželi dalšího člověka. Počet zadržených se tak zvýšil na 18 lidí, 15 bylo obviněno, deset z nich soud poslal do vazby. Metylalkohol si na severu Moravy vyžádal 13 obětí.

"Nemocnice nově hospitalizovala třiapadesátiletého muže, který byl do zdravotnického zařízení převezen pro zdravotní obtíže po konzumaci alkoholu. Rozbory detekovaly intoxikaci metylalkoholem," uvedla Holčáková. Muž je v péči lékařů nemocnice ve Frýdku-Místku, kde je již jeden otrávený. Vedení zdravotnického zařízení ale odmítá podat základní informaci o jeho zdravotním stavu.

"Mohu pouze uvést, že jsme přijali dalšího pacienta, u kterého se potvrdila otrava metylalkoholem. Umístěn je na jednotce ARO. Další informace ředitel zakázal poskytnout s tím, že pacienti mají právo na soukromí," řekla ČTK mluvčí nemocnice Jolana Filipová.
 
Mnoho otrávených metanolem stále leží i v dalších v nemocnicích v kraji, někteří jsou ve velmi vážném stavu. Týká se to například jednoho pacienta v ostravské městské nemocnici. "Jeho stav je dál vážný. Druhého pacienta dnes či zítra propustíme domů." řekl ČTK mluvčí nemocnice Jiří Maléř. Dva pacienti jsou nadále v péči ARO nemocnice v Havířově na Karvinsku. Leží tam muž a žena, která byla jako jedna z prvních přijata v akutním stádiu otravy. Oba do nemocnice dostali pozdě a stále zůstávají napojeni na umělou plicní ventilaci. Dalšího pacienta ve velmi vážném stavu mají i v nemocnici v Třinci-Podlesí na Frýdecko-Místecku.
 
Policie pokračuje ve vyšetřování případu, kromě jiného provedla už 39 domovních prohlídek. "I dnes budou pokračovat úkony trestního řízení, domovní prohlídky a není vyloučena ani změna počtu zadržených osob," sdělila mluvčí policie.
 
Od září bylo v kraji hospitalizováno v souvislosti s otravou metylalkoholem několik desítek lidí, někteří už byli propuštěni do domácího léčení. Mnozí však budou mít trvalé následky, především poškozený zrak. Nejvíce pacientů bylo z Havířova. V České republice podle posledních oficiálních informací za poslední týdny zemřelo na otravu metanolem 23 lidí.
 
zdroj: ČTK