Moravskoslezský kraj opět hlásí nadlimitní hodnoty prachu

Množství polétavého prachu v ovzduší Moravskoslezského kraje od pondělí stouplo. Překročení povolené čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu naměřily dnes všechny stanice v Moravskoslezském kraji a na většině z nich hodnoty vzrostly.

Ve Věřňovicích na Karvinsku byl denní limit 50 mikrogramů na metr krychlových překonán téměř trojnásobně. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu na internetových stránkách www.chmi.cz.

Situace se proti pondělí jen nepatrně zlepšila v Opavě, Studénce na Novojičínsku a Českém Těšíně na Karvinsku. Naopak na třetině měřicích stanic v regionu hodnoty překračují minimálně dvojnásobek limitu. Meteorologové během dnešního dne neočekávají, že by se situace nějak výrazně změnila.

Nejhůře je na tom stále Ostravsko-Karvinsko, kde meteorologové v neděli vyhlásili signál upozornění, který varuje před možným vznikem smogové situace. Na pozoru by se měli mít hlavně lidé se srdečními nemocemi nebo malé děti a starší lidé, kteří by měli omezit pobyt venku. U zdravých osob zatím žádná omezení nejsou nutná.

V Moravskoslezském kraji, kde je jedno z nejhorších ovzduší v Evropě, lidé v letošní zimní sezoně se smogem bojují už poněkolikáté. Naposledy to bylo na konci ledna a počátkem února.

zdroj: ČTK