Ostrava bude mít příští rok vyrovnaný rozpočet 7,34 mld korun

Ostrava bude příští rok hospodařit s vyrovnaným rozpočtem ve výši 7,34 miliardy korun. Na běžné výdaje města půjde z rozpočtu zhruba 5,78 miliardy korun. Kapitálové výdaje budou podle návrhu rozpočtu, který schválilo zastupitelstvo, 1,56 miliardy korun. Na investice by mohly včetně dotací směřovat necelé 3,2 miliardy korun. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Tomáš Petřík (ODS). 

Rozpočet pro příští rok se ve srovnání s letošním rokem znovu navýšil, když letos to bylo 7,31 miliardy korun. Město očekává, že porostou také daňové příjmy, které letos byly 5,2 miliardy korun a pro příští rok se očekává nárůst o téměř 400 milionů korun. "Na příjmové straně zvláště ve vztahu k daňovým příjmům předpokládáme určité vylepšení situace oproti minulému období. Předpokládáme, že by mohlo dojít k pomyslnému odražení ode dna," vysvětlil Petřík. Podle něj by městu mohly pomoci i intervence České národní banky do oslabení koruny, což by mohlo vést k navýšení vývozu a tím pádem i k vyšším daňovým příjmům. 
    
"Úvěrů máme v současnosti za zhruba šest miliard korun. V červenci ale dojde ke snížení o 2,5 miliardy korun, a to ve vztahu k výplatě emise obligací, a na to samozřejmě tvoříme umořovací fond v průběhu celých deseti let," uvedl Petřík. Podle něj město v tuto chvíli jedná ještě o úvěru u Evropské investiční banky ve výši jedné miliardy korun. Peníze chce město použít především na spolufinancování evropských projektů v dalším plánovacím období. 
    
Město očekává, že na investice by mohly v příštím roce včetně dotací směřovat téměř 3,2 miliardy korun. "Rozpočet se zaměřuje hlavně na již rozpracované a zahájené akce. Snažíme se, abychom v příštím roce dokončili všechny tyto akce z důvodů čerpání a ukončení dotačního období," uvedl náměstek primátora Jiří Hrabina (ČSSD). K plánovaným investicím patří například dostavba městského stadionu za zhruba 400 milionů korun. Počítá se i s dokončením sportovního areálu U Cementárny, kde vznikne okruh pro in-line bruslení, dráha pro cyklisty a další sportoviště. V plánu je například i propojení trolejbusové tratě směrem na Hranečník. Na komunikace by mělo jít zhruba 60 milionů korun, dalších 45 milionů je plánováno například na cyklostezky, do bezpečnosti a požární ochrany by mělo směřovat 55 milionů korun. 
 
zdroj: ČTK