Potíže se smogem na Ostravsku trvají

Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji zůstává špatná. Průměrné denní koncentrace polétavého prachu téměř na všech měřicích stanicích v regionu překračují dvojnásobek povoleného limitu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. V Třinci na Frýdecko-Místecku byla i dnes odpoledne horní hranice pro polétavý prach překročena více než pětkrát. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Zlepšení se nečeká.

V regionu je několik dní platný signál regulace pro Ostravsko-Karvinsko i Třinecko. Podniky s platnými regulačními řády tak musejí dodržovat ekologická opatření. Nejhorší situace zůstává v Třinci, kde dnes odpoledne byla průměrná denní koncentrace 273 mikrogramů na metr krychlový. Pouze na stanici v Karviné průměrné denní množství prachu kleslo pod 100 mikrogramů na metr krychlový.

"Přes den ani v noci nepředpokládáme vzhledem k meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace. Hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu se budou opět s velkou pravděpodobností pohybovat nad hodnotou imisního limitu," uvedli meteorologové.

Za současné situace není vhodné venku sportovat a větrat by se mělo jen krátce a intenzivně. Hygienici lidem doporučují, aby zvýšili přísun vitaminů, hlavně vitaminu C, nekouřili a vyhýbali se zakouřeným prostorám.

zdroj: ČTK