V Krnově byl uveden do provozu 51. babybox v Česku

Po deseti dnech zkušebního testování dnes nemocnice v Krnově uvedla do provozu 51. babybox v České republice. Informovala o tom mluvčí nemocnice Eva Kijonková. Za sedm let už lidé v Česku do speciálních schránek odložili 75 dětí.  

Ředitel nemocnice Ladislav Václavec uvedl, že babybox má sloužit především jako pojistka pro to, aby se odloženým dětem dostalo včas potřebné zdravotnické péče. "Z důvodu anonymity byl babybox nainstalován do zdi nemocniční lékárny, kde je umožněn snadný přístup zvenčí nemocnice a není potřeba ani vstupovat dovnitř areálu," uvedl ředitel.

Na lavičce v nemocničním areálu našly letos v dubnu dvě ženy odloženého novorozence, který byl podchlazený a bez zásahu zdravotníků by nepřežil. Otevření babyboxu v Krnově je reakcí na tuto událost. Za odložení dítěte do babyboxu nehrozí žádný postih.
 
Autor projektu babyboxů Ludvík Hess uvedl, že krnovský babybox je pátým v řadě nové generace. Dvířka nerezové schránky se otvírají po stisknutí jediného tlačítka automaticky, poté co je dítě vloženo dovnitř a aktivuje se váhový senzor, se zase automaticky zavřou. Babybox je vytápěn, ventilován, i klimatizován. Náklady dosáhly 300.000 korun.
 
Při otevření dvířek čidlo ihned vyrozumí zdravotníky na jednotce intenzivní péče pediatrického oddělení. "Vnitřek babyboxu navíc snímá videokamera, umístěná ale tak, že člověka, který do schránky dítě vloží, nezabírá, a on tedy stále zůstává v anonymitě. Policisté po lidech, kteří dítě do schránky odložili, již nepátrají. Dítě totiž není ohroženo na zdraví ani na životě, takže se nejedná o trestný čin," uvedla Kijonková.
 
Babyboxy mají i kritiky. Patří mezi ně Česká neonatologická společnost i Výbor OSN pro práva dítěte. Zařízení podle něj odporují pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.
 
zdroj: ČTK