V Ostravě se otevřelo centrum pro lidi s těžkým postižením

V ostravské městské části Mariánské Hory a Hulváky bylo dnes otevřeno komunitní centrum Duhový dům pro lidi s těžkým tělesným a kombinovaným postižením. Nabídne ubytování pro 18 lidí od 18 let, denní stacionář pro 54 klientů a také odlehčovací službu pro šest osob od jednoho roku. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Martin Štěpánek (ODS). 

O vznik obdobného zařízení, které ve městě dosud chybělo, usilovali rodiče handicapovaných dětí řadu let. Nejprve se uvažovalo o propojení handicapovaných a seniorů, pro něž měl v místě vzniknout domov důchodců. Projekt byl však finančně velmi nákladný a město od něj nakonec ustoupilo. Problematická byla i samotná výstavba objektu, která se zpozdila a město navíc kvůli údajným závadám centrum od stavební firmy odmítalo převzít. 

"Zařízení je jedinečné v tom, že poskytuje komplexní služby pro osoby handicapované s kombinovanými zdravotními vadami. Klienti zatím přežívali v našich městských zařízeních, kde jim sice byla poskytována základní, ale nikoliv individuální péče," uvedl Štěpánek. 
    
Stavba stála necelých 100 milionů korun a přibližně polovina nákladů byla uhrazena z evropských peněz. Kvůli problémům při výstavbě, při níž podle města byly problémy s kvalitou podlah i střechy, chce město po dodavateli smluvní pokutu v řádech desítek milionů korun. "V současné chvíli nemáme žádné náznaky, že by mohlo dojít k dohodě, protože představy dodavatele stavby a zástupců města jsou zcela odlišné. Obávám se, že může dojít k soudnímu sporu," uvedl náměstek primátora Jiří Hrabina (ČSSD). 
    
Nové komunitní centrum, které bude provozovat Slezská diakonie, zaměstná 39 lidí. Klientům bude k dispozici také psycholog a speciální pedagog. Součástí plně bezbariérového centra jsou i prostory pro terapeutickou činnost, multifunkční společenský prostor, relaxační či rehabilitační zázemí nebo tělocvična. Město očekává, že ročně bude jeho provoz stát mezi 30 a 40 miliony korun. Částečně by mohl být dotován státem, část by platilo město. 
    
První klienti by se do něj měli stěhovat během několika dnů, a to buď z domácího prostředí nebo jiných sociálních zařízení. Kapacita by se měla zaplnit nejpozději do letošního podzimu, zájem je dostatečný. 
 
zdroj: ČTK