V ostravské nemocnici je další otrávený, celkem jich je 11

Lékaři v ostravské městské nemocnici pečují od neděle o dalšího muže otráveného metylalkoholem. V Severomoravském kraji se už otrávilo 11 lidí. Sedm je v nemocnicích v Ostravě, Havířově a Orlové. U některých se lékaři obávají, že se neproberou z bezvědomí, další oslepli. Tři lidé koncem minulého týdne zemřeli.

Zatím poslední případ hospitalizace v kraji je z dnešního rána. Osmapadesátiletý muž skončil v bohumínské nemocnici kolem 08:00. Ošetřující lékaři ale rozhodli o jeho převozu do Městské nemocnice v Ostravě. "Celkem máme nyní v péči dva pacienty po otravě metylalkoholem. První k nám byl přivezen v neděli. Je už při vědomí a komunikuje. Bohužel oslepl. Dalšího pacienta jsme přijali dnes z Bohumína. Jeho stav je vážný," uvedl mluvčí nemocnice Jiří Maléř. Další čtyři lidé, dva muži a dvě ženy, jsou hospitalizovaní v Havířově. Tamní lékaři na šířící otravu upozornili. Hygienici s policisty a celníky pak našli zdroj nekvalitního čepovaného alkoholu. Tři havířovští pacienti jsou nadále ve vážném stavu. Jeden už je mimo ohrožení života, ale také přišel o zrak. I u dalších se lékaři bojí trvalých následků. Hrozí i to, že se neproberou z bezvědomí.

Dalšího otráveného muže v Havířově lékaři jen ošetřili. Jeho stav nebyl vážný. "Pacient odmítl hospitalizaci a docházel na kontroly," řekl náměstek ředitele nemocnice Jaroslav Lux. Další pacient ve vážném stavu je v orlovské nemocnici.
 
Tři lidé zemřeli. Jednoho muže policisté našli už mrtvého doma, jedna žena zemřela po převozu z havířovské do ostravské fakultní nemocnice, kde zemřel i další muž.
 
"Dnes je to přesně týden, co jsme přijali prvního pacienta. Od té doby se už podezřelý alkohol v kraji podařilo zajistit. Možná jsme zabránili mnohem větší tragédii," řekl Lux. Podivuje se nad tím, jak je možné, že je alkohol takto přístupný. "Zaráží nás, že je to vůbec možné, že se alkohol čepuje v trafikách, což jsem vůbec nevěděl. Je důležité, aby si lidé dali pozor nejen na to, s kým pijí, ale i co pijí," řekl.
 
O víkendu se objevily další dva případy otravy metylalkoholem na jižní Moravě a jeden v Příbrami.
 
V souvislosti s otravou několika lidí metylalkoholem policie obvinila 36letého muže z Havířova na Karvinsku. Muže policie viní z trestného činu proti životu a zdraví, přesnou právní kvalifikaci však nechce upřesnit. Obviněný už je ve vazbě. ČTK to řekla mluvčí policie Soňa Štětínská.
 
zdroj: ČTK