Během tří měsíců se v Moravskoslezském kraji stalo 1909 nehod

V Moravskoslezském kraji se za první tři měsíce letošního roku stalo 1909 dopravních nehod. Je to o 148 více než ve stejném loňském období, při nehodách však zemřelo méně lidí - letos 12, loni 15. Informovala o tom policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Podle policejních statistik mrtvých na silnicích ubývá. Spíš než větší zodpovědností řidičů je to ale díky lékařům či kvalitnějším automobilům. Zato přibývá nehod, které zavinili opilí řidiči. Za celý rok 2011 to bylo 674 případů, o rok dříve 625. Za letošní první čtvrtletí v kraji byl viník nehody pod vlivem alkoholu ve 114 případech. Řidiči motorových vozidel podle policie zavinili od ledna do března na severní Moravě a ve Slezsku 1658 nehod, řidiči nemotorových vozidel 26 a chodci 32 nehod. Z toho devět nehod zavinily děti.

"Nejvyšší počet nehod byl zaznamenán v Ostravě - 671, naopak nejméně v bývalém okrese Bruntál - 122," uvedla Štětínská. Mluvčí uvedla, že hlavní příčinou nehod byl nesprávný způsob jízdy, stalo se kvůli němu 943 nehod. Celkem 467 nehod způsobila nepřiměřená rychlost a 224 nedání přednosti v jízdě.

Policie eviduje za sledované období 12 srážek aut s tramvají a osm nehod na železničních přejezdech. Ve 101 případech šlo o kolizi auta a chodce, z toho 19 nehod se týkalo dětí.

Mluvčí uvedla, že nejčastěji řidiči havarovali v pátek, na druhém místě je sobota, na třetím úterý. Neděle na tom byly naopak lépe.

zdroj: ČTK