Vlastníte koženou peněženku? A víte, jak o ni správně pečovat?

Pokud jste se rozhodli zainvestovat do pořádné kožené peněženky, která vydrží léta a bude vám dělat věrnou společnici, je důležité o ni také pečovat a ochránit v případě znečištění. Zde najdete několik tipů, které kožená peněženka i její majitel či majitelka jistě ocení.

Jak poznat kvalitní koženou peněženku?

Jak poznat, že vybíráte koženou peněženku namísto koženky? V první řadě, když kupujete kůži, výrobce se s tím vždycky rád pochlubí. Takže nemusíte ani tak pátrat, sám výrobce to většinou řekne. Ale i okem a na dotek poznáte rozdíl. Pravá kůže je příjemná, prsty po ní budou jen klouzat a užívat si hladký povrch. Umělá kůže je také hladká, ale není tolik příjemná. Rozdíl je poznatelný i pohledem, kdy v pravé kůži jsou viditelné póry a vrásky. Ty lze najít i v dobře udělané umělé kůži, tam ale budou rozvrstvené pravidelně, na rozdíl od té pravé kůže, kde je jejich rozmístění nahodilé.

„Pomůže i test s vodou. Pravá kůže trochu vody vsákne, kdežto po umělé kůži všechna voda steče, jako po plastu. Je jasné, že investice do pravé kůže může být o něco větší, ale pokud o svou koženou peněženku budete dobře pečovat, bude vám věrně sloužit mnoho let,“ říká Barbora Bejrová z Vuch.

Jak se tedy o koženou peněženku starat?

Peněženku je ideální čistit pravidelně, ne pouze v případě, když je špinavá. Na ošetření kůže se prodává několik přípravků, které nanesete na bavlněný hadřík, a tím svou koženou krásku můžete pravidelně čistit. Zabráníte tím ucpání pórů, které by se mohly zanést a čistění by pak bylo mnohem náročnější.

Většina z nás používá určitě na svůj obličej krémy. To samé ocení i naše peněženka. Nebojte se natřít svou koženou peněženku ani kvalitním krémem na kůži, který jí zajistí pružnost a díky tomu peněženka nepopraská a snadno se tak rozleští i drobné škrábance třeba od klíčů. Stejně tak se nebojte svou koženou peněženku naimpregnovat, ochráníte ji tak před vnějšími vlivy, které by ji mohly poškodit.

Nevíte si rady, čím vyčistit koženou peněženku?

„I přes pravidelné ošetřování krémy či impregnací se může stát nehoda a svou peněženku si zašpiníte. I zde se najde řešení. Na menší nečistoty stačí vlažná voda a bavlněný hadřík. Stala-li se větší nehoda a peněženka to schytala od oleje nebo barvy? Pak není čas ztrácet čas a čím dříve zasáhnete, tím větší šanci má peněženka na přežití. Sáhněte po přípravku, který obsahuje lanolín nebo včelí vosk. Po každém čistění ale dejte své peněžence trochu lásky a opět se vraťte k bodu o péči. Peněženka to ocení a bude za to věrně sloužit déle,“ doporučuje Barbora Bejrová z Vuch.