Cyklistům začala sloužit nová cyklotrasa z Karvinska do Polska

Cyklistům v sobotu oficiálně začala sloužit nová cyklotrasa vedoucí podél řek Olše a Odry z Chotěbuzi na Karvinsku až do polské Ratiboře. Je dlouhá přes 50 kilometrů, zčásti vede po místních cestách, úplně nových stezek je 17 kilometrů, z toho více než 13 kilometrů přímo v Karviné. ČTK o tom informovala karvinská mluvčí Šárka Swiderová.  

I v chladném a deštivém počasí dorazilo na slavnostní otevření na Masarykovo náměstí v Karviné asi 350 cyklistů. Další se připojili po trase. Jeli společně do Bohumína, někteří z nich až do Polska. V pelotonu cyklistů byli i karvinský primátor Tomáš Hanzel a bohumínský starosta Petr Vícha.

Pro všechny předem registrované účastníky sobotní akce připravila karvinská radnice speciální trička. Všichni cyklisté dostali mapu tras a knížku zajímavých míst po trase. "Postupně do ní mohou sbírat razítka, za kompletně vyplněnou knížku pak dostanou odměnu. Knížečky budou k mání třeba v infocentrech měst," uvedla Swiderová. Dodala, že o mapy i knížky je obrovský zájem. "Už plánujeme dotisk. Zájemci, na které se zatím nedostalo, musí chvíli vydržet," řekla mluvčí.
 
Trasa vede většinou přírodou mimo města, část mohou využívat i bruslaři. Součástí jsou odpočívadla a informační tabule. Polská část byla otevřena minulou sobotu. Svazek měst a obcí okresu Karviná a jeho polští partneři získali na vybudování nové cyklotrasy přes čtyři miliony eur (přibližně 100 milionů korun), přičemž většinu nákladů zaplatila Evropská unie. Karvinští plánují, že trasu prodlouží do Českého Těšína.
 
zdroj: ČTK