Firma Streemsun s krémy prý podvedla nejméně 800 lidí

Kriminalisté prověřují podvodné praktiky ostravské firmy Streemsun. Ta především seniorům za korunu nabízela krémy na křečové žíly. Donutila je pod nátlakem na ulici podepsat smlouvy a pak po nich vymáhala registrační poplatky v hodnotě kolem 5000 korun za členství v "drogerijním klubu". Policisté už evidují osm stovek poškozených. Dosavadní škodu sečetli na téměř čtyři miliony korun. Hledají další poškozené i svědky z řad lidí, kteří pro firmu pracovali. ČTK to dnes řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Společnost Streemsun sídlí v Ostravě. Vyjádření jejích představitelů se ČTK zatím nepodařilo získat. Policie se její činností začala zabývat loni, když se na ni obrátili první poškození. Vadilo jim především to, že firma chtěla dlužné částky vymáhal i exekucemi.

V dopise, který obdrželi klienti, zástupce společnosti uvedl, že se dotyční stali členem "drogerijního klubu" a za aktivační kód dluží Streemsunu 4650 korun. "V případě, že neprovedete požadovanou úhradu, bude pohledávka postoupena specializované agentuře pro vymáhání dluhů a bude vymáhána soudní cestou s možností, že v konečné fázi bude nařízena exekuce," stálo podle týdeníku Týden v dopisu od Streemsunu.

Kriminalisté zjistili, že podvodné praktiky firma používala od léta do listopadu loňského roku. Hostesky a promotéři společnosti oslovovali starší lidi na různých místech Ostravska, Karvinska, Frýdecko-Místecka, Olomoucka, Hranicka a Přerovska. Kontaktovali je zejména před lékárnami, obchodními centry a na náměstích. Nabízeli jim zdarma krém proti křečovým žilám a žádali je o podpis na listinu. Tvrdili jim, že tím stvrzují jen převzetí krému.

"Vysloveně říkaly, že podepisuji pouze převzetí krému a dávám souhlas se zpracováním osobních údajů. Potom se prý ozve firma s nabídkou dalších výrobků. Nikdo se neozval a až mi přišel výhrůžný dopis," citoval Týden jednu z podvedených, kterou na ulici oslovily dvě dívky.

Kriminalisté zjistili, že pouliční pracovníci zájemcům o krém neposkytli kopii smlouvy. Lidé tudíž následně neměli možnost zjistit, že je podpis zavazuje k povinnosti zaplacení aktivačního kódu. Šlo o částky 4650 korun. "V tuto chvíli registruje policejní komisař informace již k osmi stům poškozených. Škoda na majetku by se v případě dokonání pohybovala ve výši nejméně 3,7 milionu korun. Spisový materiál je již nyní značně obsáhlý, obsahuje tisíce listin," řekla mluvčí policie.

Kriminalisté ale předpokládají, že podvedených bude více. Obracejí se i na všechny prodejce, kteří pro společnost Streemsun pracovali. "Měli by kontaktovat policii, protože hrozí zneužití jejich osobních údajů," řekla Holčáková. Obrátit se na ni mohou prostřednictvím telefonního čísla 974 725 356 nebo emailu mrova.skpv.ohk@mvcr.cz," řekla.

zdroj: ČTK