Frenštátská tragédie vyvolala rekordní vlnu solidarity

Frenštátská tragédie, při které nejméně pět lidí zemřelo a 11 bylo zraněno, vyvolala podle expertů rekordní vlnu solidarity. Na účtu určeném pro přeživší obyvatelé zničeného domu se za tři dny sešlo už asi šest milionů korun. Další peníze stále přicházejí. 

"V porovnání s jinými sbírkami, které byly adresné, se tato úplně vymyká. Jde podle nás o rekordní zájem lidí pomáhat," řekla dnes ČTK Iva Macková z Nadace ADRA. Podle ní svou roli sehrál fakt, že jde o velmi emotivní a kriminálně zabarvený případ. "Podstatně nižší částky jsme vybrali například pro rodinu postiženou požárem či v souvislosti s neštěstím při automobilových závodech," uvedla. 

Tempo, s jakým částky na účtu přibývají, překvapil i starostku Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňku Leščišinovou. "Takový zájem jsme nečekali. Ve středu na účtu bylo 2,5 milionu korun. Dnes ráno to bylo už 5,7 milionu. Další peníze ještě přicházejí. Přispívají soukromí dárci, města, firmy," řekla. 
    
Rodinám, které přišly o střechu nad hlavou a mnohdy i veškerý osobní majetek, poslal 100.000 například Nový Jičín či Chrastava na Liberecku. Pomáhat chce i vedení Moravskoslezského kraje. Každému, kdo ztratil střechu nad hlavou, hodlá přispět 85.000 korunami. Celkově je kraj připraven uvolnit ze svého rozpočtu přes milion korun. O návrhu na peněžitou podporu postiženým bude krajská rada jednat v úterý 26. února. 
    
Radnice už začíná přemýšlet o tom, jak s penězi naloží. Sbírku povolil krajský úřad a je prioritně určena pro obyvatele domu, kteří výbuch a následný požár přežili. "Musíme určit pravidla, podle kterých se bude při rozdělování postupovat," uvedla starostka. Podle ní je nyní předčasné přemýšlet o tom, zda si na místě tragédie rodiny dají postavit nový dům, nebo zda místo opustí a začnou žít jinde. 
    
Ani podle psychologů není možné doporučit jednu či druhou variantu. Podle ostravské psycholožky Alice Bäckové je nejdůležitější, že lidem může někdo nabídnout významnou pomoc s pořízením bydlení. "Každá osobnost je jiná. Pro někoho je nejlepší odchod. Jsou ale lidé, pro něž přestěhování jen o kousek může znamenat problém. Lidé se musí rozhodnout sami," řekla. 
    
Dům explodoval v neděli nad ránem. Tlaková vlna a požár budovu s šesti byty zcela zničil. Policie nyní pracuje hlavně s verzí, že vše bylo dílem obyvatele domu Antonína Blažka. Sedmapadesátiletý muž byt v přízemí původně vlastnil s manželkou. Kvůli dluhům o něj v exekuci loni přišli. 
 
zdroj: ČTK