Imisní limit pro prach je v Moravskoslezském kraji překročen

Imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, byl dnes překročen na všech měřicích stanicích v Moravskoslezském kraji, někde i více než dvojnásobně. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). 

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu byly dnes ráno v rozmezí od 80 do 119 mikrogramů na metr krychlový. Nejvyšší hodnoty vykazovala stanice Třinec-Kosmos na Frýdecko-Místecku, nejmenší pak stanice v Opavě. Odpoledne byly hodnoty podobné a pohybovaly se mezi 81 a 125 mikrogramy na metr krychlový, odpoledne na tom byl nejhůře Český Těšín na Karvinsku. 

Podle aktuálních hodinových koncentrací se však rozptylové podmínky odpoledne zlepšily. Ještě ráno meteorologové situaci na více než polovině měřicích stanic označovali jako špatnou. Například v Ostravě-Fifejdách bylo mezi 08:00 a 09:00 naměřeno 148 mikrogramů na metr krychlový. Odpoledne už byly rozptylové podmínky převážně velmi dobré nebo dobré, jen na stanici Třinec-Kosmos na Frýdecko-Místecku byl stav mezi 12:00 a 13:00 klasifikován jako uspokojivý, stanice naměřila 66 mikrogramů na metr krychlový. 
    
Meteorologové navíc očekávají další zlepšení situace. "Během dnešního dne a noci očekáváme další zlepšování imisní situace. Hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu budou převážně klesat," uvedl na svých stránkách ČHMÚ. Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou podlimitní.
    
Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v zemi i Evropě. Špatné rozptylové podmínky jsou v regionu na podzim a hlavně v zimě. Za znečištění ovzduší může místní průmysl, ale také doprava a kotle v rodinných domech, nezanedbatelný vliv mají i škodliviny přicházející ze sousedního Polska.
 
zdroj: ČTK