Jižní Moravě zatím, na rozdíl od uplynulých let, komáři nehrozí

Obyvatelé a návštěvníci jižní Moravy se letos v květnu a červnu nemusí obávat přemnožených komárů, s nimiž se kraj, především Břeclavsko, potýkal v uplynulých letech. V lužní krajině regionu nebyly na přelomu března a dubna vydatné deště, což znemožnilo vytvoření líhnišť tohoto bodavého hmyzu. ČTK to dnes řekl Oldřich Šebesta z brněnské krajské hygienické stanice. Populaci komárů v oblasti monitoruje 20 let. 

"Obvykle se potýkáme počátkem jara s dešti. V lužní krajině se pak řeky vylijí z břehů a ve stojatých vodách vznikají líhniště komárů. Letošní jaro je ale suché," uvedl Šebesta. 
    
Mírné rozlivy u řek zaznamenal v uplynulých dnech jen na soutoku řek Moravy a Dyje nedaleko Břeclavi. Tato místa ale rychle vyschla. Situace by se mohla zkomplikovat jen při případných vydatných letních deštích. Loni se jižní Morava potýkala s přemnoženými komáry od srpna až do konce října. 
    
V nejkritičtějších letech je nutné nařídit postřiky oblastí, v nichž jsou líhniště. K nejohroženějším místům jižní Moravy v souvislosti s komáry patří Břeclavsko. Jeho součástí je i Lednicko-valtický areál, který je od roku 1997 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. 
 
zdroj: ČTK