Koalice na všech moravskoslezských magistrátech už jsou známé

Koalice na všech moravskoslezských magistrátech už jsou známé. Vítězné ANO asi bude mít primátora v Opavě (Martin Vítečka) i Frýdku-Místku (Radim Vrbata). Naopak v Ostravě míří do opozice. Vlády nad krajským městem by se měl ujmout sociální demokrat Lumír Palyza. Karvinou povede pravděpodobně dál Tomáš Hanzel (ČSSD). V Havířově by měl do primátorského křesla usednout komunista Daniel Pawlas.

Na vedení opavského magistrátu se bude kromě vítězného ANO podílet i Změna pro Opavu, KDU-ČSL, ODS a SNK Starostové. Primátorem téměř šedesátitisícového města by měl být lídr ANO Martin Víteček. V jedenáctičlenné radě obsadí ANO sedm křesel. ANO bude mít kromě primátora i jednoho náměstka. Tím by se měla stát ředitelka mateřské školy Simona Bierhausová. Náměstka podle uzavřené dohody získá i Změna pro Opavu, bude jím dosavadní náměstek primátora Dalibor Halátek. Třetím náměstkem se stane hudební pedagog Josef Stiborský (nestraník zvolený za KDU-ČSL).
 
V Ostravě vítězné ANO pravděpodobně skončí v opozici. Hnutí Ostravak se dohodlo s ČSSD a KSČM. Tímto krokem hnutí, které ve volbách skončilo třetí, zcela podle informací ČTK ovládne vedení magistrátu. V jedenáctičlenné městské radě měl mít Ostravak pět zástupců a po třech ČSSD a KSČM. Ostravak chce ale významné resorty financí, investic a ekonomického rozvoje, ale také sociální oblast a zdravotnictví. Zároveň trvá na zřízení radního či náměstka pro bezpečnost a informační technologie. ČSSD chce usilovat o dopravu, zatímco KSČM má podle lídra Martina Jurošky zájem o životní prostředí a školství.
 
Ve Frýdku-Místku se na koalici domluvily vítězné hnutí ANO, KDU-ČSL a Naše město F-M. ČSSD, které byla ve vedení města 16 let, míří do opozice. Primátorem by se měl stát lídr ANO Radim Vrbata. V zastupitelstvu budou mít své zástupce ještě komunisté.
 
V Havířově na Karvinsku bude vládnout KSČM s hnutím ANO a Hnutím pro Havířov. V jedenáctičlenné městské radě budou mít komunisté pět křesel včetně primátora a náměstka, pět míst obsadí ANO a jedno Hnutí pro Havířov. Obě hnutí budou mít po jednom náměstkovi. Primátorem by se mohl stát lídr KSČM Daniel Pawlas.
 
Jasno už je také v Karviné, kde se na koalici dohodli vítězní sociální demokraté a komunisté. V jedenáctičlenné městské radě bude mít ČSSD kromě primátora také dva náměstky a tři členy rady. KSČM dva náměstky a tři další členy rady.
 
V Novém Jičíně bude o podobě koalice definitivně jasno počátkem příštího týdne. Starosta Jaroslav Dvořák (ČSSD) řekl, že se sociální demokraté rozhodují mezi dvěma variantami: buď s ANO, nebo s KDU-ČSL a Stranou zelených. Sociální demokraté ve městě vyhráli s výrazným náskokem, do zastupitelstva se kromě zmíněných stran dostaly ještě KSČM a ODS.
 
Krajský soud v Ostravě k dnešnímu dni, lhůta vypršela v 16:00, přijal 27 žalob zpochybňujících komunální volby na území Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Konečné číslo ale ještě může být vyšší. Některé žaloby mohou být poslány prostřednictvím datových schránek. Vyzvednuty budou až v pondělí.
 
zdroj: ČTK