Kvetoucí symboly životní síly

Jaro vkročilo do další etapy své vlády a krásně prozářilo přírodu pastelovými barvami rozkvétajících solitérních stromů. Tyto dřeviny v dubnovém a květnovém počasí vytvářejí nepřehlédnutelné dominanty a základní pilíře jarních kompozic v zahradách a parcích. To platí také v zoologické zahradě a botanickém parku v Ostravě. Jako první takové dřeviny můžeme v areálu pozorovat různé druhy a kultivary okrasných třešní (Prunus) a jabloní (Malus).  

Bohatě kvetoucím exemplářem je okrasná slivoň (Prunus serrulata) rostoucí naproti výběhu pandy červené. Patří mezi tzv. japonské sakury. Ty jsou symbolem životní síly. Přežily drtivé údery tsunami, aby znovu vyrašily a vykvetly do své nebývalé a životem překypující krásy. Převislá koruna vykvétá v dubnu bohatými růžovými květy, kterými je holý strom bez listů doslova obalen. Jde o nenáročný strom, který snáší jakoukoli půdu a pro dobré kvetení potřebuje slunné stanoviště.

Podobně zajímavým stromem je i okrasný myrobalán (Prunus cerasifera „Nigra“), který je kromě květů ozdobný i červenými listy. Květy nejsou tak velké jako na okrasných slivoních (sakurách), ale bývá jich mnoho, takže celý strom je obsypán jemně růžovými květy vyrůstajícími ze sytě vínových kalíšků, což kvetení přidá na kontrastu.

http://www.zoo-ostrava.cz/