Majiteli úřad nařídil, aby v ghettu v Ostravě zboural jeden dům

Stavební úřad nařídil majiteli, aby neprodleně zboural dům číslo 19 v ulici Přednádraží v Ostravě-Přívoze. Budova je v havarijním stavu a podle úředníku hrozí, že se zřítí. ČTK to řekla mluvčí obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková. Oldřich Roztočil, jehož firmě Domy Přednádraží budovy patří, ČTK řekl, že si na dům nechá zpracovat oponentní posudek.

"Stavební úřad dnes sdělí vlastníkovi nařízení o neprodleném odstranění stavby. Ten tak musí učinit do 15 dnů od písemného doručení a budovu musí odstranit až do úrovně terénu," řekla v sobotu Pondělíčková. Dům je v nejhorším stavu z deseti budov, které v romském ghettu ještě stojí, a nikdo už v něm nežije. Chybí mu mimo jiné části střechy, stropů, zdí i schodiště.

Roztočil řekl, že z laického hlediska to vypadá tak, že ten dům musí lehnout. Počká však na oponentní posudek, který by měl mít hotový do poloviny příštího týdne. Na jeho základě se pak rozhodne, zda dům zbourá. "Jestliže firma, která bude posudek dělat, řekne, že je ten dům neopravitelný a hrozí jeho zřícení, pak nezbude nic jiného než poslat ho k zemi. Pokud řekne, že se dům opravit dá, podnikneme příslušné právní kroky," řekl Roztočil.
 
Dodal, že už když před asi dvěma roky domy kupoval, některé z nich vypadaly jako ruiny. "Nevidím, že by se na nich za ty dva roky něco zásadního změnilo. Ty obvodové zdi mají nějakou sílu, ty domy něco vydrží," řekl podnikatel.
 
Několik z ostatních domů stále odmítá opustit okolo 140 lidí, mezi nimiž je hodně dětí. Stavební úřad jim už před týdnem nařídil, aby se vystěhovali. Protože neuposlechli, podali nyní úředníci žádost o soudní vystěhování. Podle úřadu jsou domy životu nebezpečné, mají poškozené například nosné konstrukce a střechy. Dlouhodobě v nich nefunguje kanalizace, kvůli dluhům tam vodárny už před dvěma týdny odpojily vodu. Tu nyní lidem dováží cisterna.
 
Podle Jana Bandyho, který vystupuje jako mluvčí obyvatel Přednádraží, ani aktivisty Kumara Vishwanathana, jenž Romům pomáhá, se už dům číslo 19 zachránit nedá. "Je mi to sice líto, ale asi se nedá nic dělat. Ten dům je v dezolátním stavu, nosníky jsou pryč, všechno je pryč," řekl Bandy. Dům si dobře pamatuje ještě v dobrém stavu a chystá s ním rozloučení. "Shromáždíme lidi a budeme říkat to samé, jako když umře člověk," řekl Bandy.
 
Vishwanathan řekl, že dům už je opuštěný dlouho a ničili ho lidé z celého okolí. "Hlavně starousedlíkům, kteří tady žijí i 40 let, je to hodně líto. Jsou to tady všechno krásné domy, mají k nim určité pouto. Město přichází o kus své historie," řekl Vishwanathan.
 
Obyvatelé ghetta se stále nevzdali naděje, že získají možnost v domech zůstat. Rozhodli se zachránit čtyři obydlené budovy, které jsou v nejlepším stavu. Usilují o vytvoření provizorní kanalizace. Podle Roztočila je nefunkční kanalizace hlavním důvodem, proč domy nemohl opravit. O vlastnictví kanalizace se vedou spory.
 
zdroj: ČTK