Metanol má už 25. oběť, před třemi týdny se otrávil muž v Havířově

Na otravu metylalkoholem dnes zemřel v nemocnici v Havířově na Karvinsku pětapadesátiletý pacient. V nemocnici ležel od 3. září, jeho stav byl od počátku velmi špatný. ČTK to řekl náměstek ředitele nemocnice pro léčebnou péči Jaroslav Lux. Jedná se o 15. oběť jedovatého alkoholu v Moravskoslezském kraji, 25. v celé České republice. Policie navíc prošetřuje podezřelé úmrtí dalšího muže v Ostravě.

Lux řekl, že muž se do havířovské nemocnice dostal pozdě. "Jeho stav už byl velmi špatný, byl přivezen s poruchami vědomí i zraku," řekl Lux. Pacient měl podle něj v té době metanol v těle pod hranicemi toxicity, protože už se přeměnil na kyselinu mravenčí, což prokázaly po několika dnech laboratorní testy. Muž patřil do první vlny lidí otrávených jedovatým alkoholem. Alkohol zřejmě pil s dalším mužem, jenž byl nalezen v bytě už mrtvý.

Podezřelý alkohol podle informací ČTK popíjela v těchto dnech i čtyřčlenná slupina mužů v Ostravě. Jeden muž skončil ve vážném stavu v ostravské městské nemocnici, druhý zemřel. Jeho tělo se v jednom z bytů našlo dnes ráno. Pitva zemřelého je naplánovaná na úterý. Pokud se potvrdí otrava, půjde o 26. oběť v Česku a 16. v Moravskoslezském kraji.
 
S toutu dvojicí alkohol pravděpodobně popíjeli minimálně další dva muži. Oba už policisté kontaktovali, muži ale odmítli komunikovat. Holčáková potvrdila, že muži mohli alkohol pít společně. "Máme takové informace. Je to jedna z možných verzí," řekla.
 
Soud během víkendu poslal do vazby v souvislosti s otravami metylalkoholem další čtyři obviněné. Z 24 obviněných v kraji již soud poslal 15 lidí do vazby. Mezi stíhanými jsou i čtyři ženy.
 
Kvůli sérii otrav metylalkoholem bylo v moravskoslezských nemocnicích postupně hospitalizováno několik desítek lidí, někteří zůstávají ve vážném stavu.
 
zdroj: ČTK