Mládek: ČR je připravena pomoci Slovensku v dodávkách plynu

Česká republika je připravena pomoci Slovensku v případě, že by přes Ukrajinu přestal proudit z Ruska zemní plyn, a jedná také s Polskem o posílení plynovodu Stork 2. Po konferenci věnované česko-polsko-slovenské hospodářské spolupráci to dnes v Ostravě řekl novinářům ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Ruský plynárenský monopol Gazprom tento týden kvůli sporu o platby přerušil dodávky plynu na Ukrajinu, tranzitní dodávky do Evropské unie ale podle všeho pokračují beze změny.

Mládek řekl, že energetika a energetická bezpečnost jsou nyní možná nejdůležitější oblastí, kterou se Česko, Polsko a Slovensko zabývají. "Pro nás spolupráce s našimi sousedy znamená, že my jsme připraveni pomoci Slovákům v případě, že by netekl plyn skrze Ukrajinu, aby reverzními toky mohlo být zásobováno Slovensko," řekl ministr.
 
Česko také jedná s Polskem o posílení plynovodu Stork 2. "Existuje propojení ze severní Moravy do Polska, ale je slabé, má nedostatečnou kapacitu," řekl Mládek. Ideální stav by podle něj měl být takový, aby bylo možné také nakupovat do České republiky plyn z terminálu v polském přístavu Svinoústí, kam se bude zkapalněný plyn vozit z Kataru. "Samozřejmě, mělo by to být propojeno na jih skrze Rakousko do Chorvatska, kde na ostrově Krk by měl být další terminál," řekl ministr.
 
Premiér Bohuslav Sobotka tento týden řekl, že Česká republika je na případné výpadky ruského plynu proudícího přes Ukrajinu a Slovensko připravena. V podzemních zásobnících má ČR zásoby plynu na zhruba tři měsíce a je napojena na alternativní trasy, kterými dokáže plyn získat. Rusko by mohlo dodávky zajistit plynovodem Nord Stream po dně Baltského moře a přes Německo, nebo plynovodem Jamal přes Bělorusko a Polsko. Na rozdíl od Slovenska navíc Česko není na dodávkách ruského plynu zcela závislé. Mládek nedávno uvedl, že třetina objemu plynu proudí do ČR především z Norska.
 
Slovenský premiér Robert Fico nedávno řekl, že užší spolupráci středoevropských zemí v oblasti zajištění dodávek zemního plynu chce Slovensko prosazovat během svého nadcházejícího předsednictví v rámci visegrádské čtyřky. To převezme na začátku července od Maďarska.
 
zdroj: ČTK