Moravskoslezské úřady práce by mohlo posílit okolo stovky lidí

Úřady práce v Moravskoslezském kraji by mohla posílit asi stovka ze 700 nových zaměstnanců, které chce ministr práce a sociálních věcí František Koníček přidat úřadům práce v celé republice. Noví zaměstnanci budou do jednotlivých regionů rozloženi asymetricky podle naléhavosti. Ministr Koníček to dnes řekl novinářům v Ostravě. Konkrétní počty a umístění nových pracovníků budou záležitosti dalšího jednání.

"Nemá smysl to dávat do regionu, který šlape. Je třeba podpořit Bruntálsko a ty regiony které jsou postiženy nejvíc," řekl Koníček. Okres Bruntál je v žebříčku nezaměstnanosti druhý nejhorší v republice, na konci června v něm nemělo práci 12,3 procenta lidí. Koníček řekl, že úřady práce dostanou rovněž auta, aby například úředníci byli mobilní v regionech, kde je to s dopravní obsluhou slabé.
 
Ředitelka krajské pobočky úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová řekla, že noví zaměstnanci budou směřovat na bývalé okresní úřady práce, kde sedí detašovaní pracovníci krajské pobočky, kteří se zabývají mimo jiné aktivní politikou zaměstnanosti. "Ti přijatí lidé budou prioritně určeni k tomu, aby komunikovali se zaměstnavateli, aby monitorovali trh práce, abychom my měli co nejpodrobnější informace," řekla Jungová.
 
V Moravskoslezském kraji se v příštích měsících očekává hromadné propouštění, které by podle některých odhadů úřadu práce mohlo zasáhnout až okolo 10.000 lidí. Propouštění momentálně hrozí hlavně na Dole Paskov těžební společnosti OKD. Podíl nezaměstnaných v kraji činil v červnu 9,5 procenta. Práci tam na konci měsíce nemělo téměř 80.000 lidí, kteří bezprostředně mohli nastoupit do zaměstnání.
 
zdroj: ČTK