Moravskoslezský kraj a Olomoucko trápí smog

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu dosáhly dnes ráno v Moravskoslezském kraji i více než trojnásobku mezní hranice, která je 50 mikrogramů na metr krychlový. V Olomouckém kraji meteorologové i dnes hlásí zvýšené koncentrace polétavého prachu v Olomouci, Přerově a Prostějově a ve Středočeském kraji po půlnoci vyhlásili smogovou situaci.

V Olomouckém kraji meteorologové i dnes hlásí zvýšené koncentrace polétavého prachu v Olomouci, Přerově a Prostějově. V krajském městě dnes ráno hodnoty překračovaly limit dvojnásobně. Oproti úternímu večeru se ale stav mírně zlepšil, přispěla k tomu i mlha, řekl dnes ČTK Eduard Jarcovják z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě.

V Olomouci-Hejčíně dnes před 09:00 průměrná denní koncentrace polétavého prachu dosáhla 116,9 mikrogramu na metr krychlový, limit je 50 mikrogramů na metr krychlový. V Přerově meteorologové zaznamenali 95,6 mikrogramu na metr krychlový a v Prostějově 90,7 mikrogramu na metr krychlový.
 
"Vzhledem k ranním mlhám se koncentrace snížily, mlha polétavý prach váže. Během dne by výrazný nárůst nastat neměl. V noci na čtvrtek bude přes území přecházet frontální vlna i se slabým deštěm, ve čtvrtek by měl foukat slabý vítr. Situace by tak mohla stagnovat, nebo se mírně zlepšit," uvedl Jarcovják.
 
Na smog obyvatele upozornil už v úterý přerovský magistrát na svém informačním kanálu. Magistrát doporučuje omezit pobyt venku, větrání i přepravu osobními automobily.
 
V Jeseníku je zatím situace klidná, koncentrace polétavého prachu je pod limitem.
 
Limity pro prach jsou v Moravskoslezském kraji dál překročeny
 
Hodnoty průměrných denních koncentrací polétavého prachu v ovzduší Moravskoslezského kraje dnes odpoledne mírně poklesly. Přesto se i nadále na většině míst regionu pohybovaly za dvojnásobkem limitu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. Přestože aktuální hodinové koncentrace na většině měřicích stanic ještě ráno ukazovaly, že škodlivin v ovzduší postupně ubývá, během dne začaly i tyto koncentrace opět vzrůstat. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
 
Moravskoslezský kraj má jedno z nejhorších ovzduší v celé Evropě a už od čtvrtka v něm opět platí smogová situace, kterou meteorologové vyhlásili pro Ostravsko, Karvinsko a část Frýdecko-Místecka. Na podzim a v zimě je situace v kraji nejhorší, a obyvatelé tak často musejí dýchat vzduch s nadlimitním množstvím polétavého prachu.
 
Za dvojnásobkem povoleného limitu bylo odpoledne 13 z 15 měřicích stanic, některé z nich se navíc blížily i trojnásobnému překročení mezní hranice.
 
Podle meteorologů nelze očekávat žádné významnější změny imisní situace. Průměrné denní hodnoty tak v regionu zřejmě zůstanou i nadále několikanásobně překročeny.