Moravskoslezský kraj ukazuje lepší rozptylové podmínky

Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se od středečního rána výrazně zlepšily. Na několika místech regionu klesly průměrné denní koncentrace polétavého prachu v ovzduší pod nebo k imisnímu limitu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu na internetových stránkách www.chmi.cz.

Na třetině měřicích stanic, z nichž byly ráno údaje k dispozici, odpovídá měření povoleným limitům - například na stanici v Třinci na Frýdecko-Místecku bylo naměřeno 32 mikrogramů na metr krychlový. Nejhorší rozptylové podmínky jsou stále ve Věřňovicích na Karvinsku, kde bylo naměřeno 105 mikrogramů na metr krychlový. Je to však jediné místo, kde byla 24hodinová koncentrace prachu více než dvojnásobná. Meteorologové očekávají, že na Karvinsku a Ostravsku bude imisní limit ještě ojediněle překročen.

Smog trápí obyvatele kraje už od neděle, v letošní sezoně zažili smogových epizod už několik. V regionu byl také několikrát vyhlášen signál regulace, při němž podniky musejí dodržet ekologická opatření. Nyní je v oblasti Ostravsko-Karvinska platný signál regulace, který před možným vyhlášením regulace varuje.

zdroj: ČTK