Moravskoslezští hygienici zahájili kontroly kvality vody

Moravskoslezští krajští hygienici v těchto dnech zahájili pravidelné kontroly kvality vody v přírodních koupalištích, které nemají provozovatele. Během letní sezony budou stejně jako v loňském roce prověřovat 23 míst. Jde o významné vodní plochy, které ke koupání využívá větší počet lidí, řekla ČTK krajská hygienička Helena Šebáková. 

Kontrolní odběry budou nyní provádět až do konce srpna. Už v tomto týdnu hygienici odebrali vzorky vody na 12 místech. "Jednalo se o vodní plochy Slezská Harta, rybníky Tvrdkov a Bohušov, vodní nádrž Edrovice a lom ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku, Stříbrné jezero a nádrž v Budišově nad Budišovkou na Opavsku a tři koupací místa na Těrlické přehradě v okrese Karviná. Byly to první odběry provedené ještě před zahájením koupací sezony," uvedla Šebáková. 
    
Podle ní první laboratorní analýzy prokázaly vyhovující kvalitu vody na všech sledovaných nádržích. Kvalitu vody v tomto týdnu ověřoval i provozovatel přírodního koupaliště v Hlučíně na Opavsku. Také na tomto místě je podle rozborů voda vyhovující. 
    
Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání ve volné přírodě jsou k dispozici na webových stránkách www.khsova.cz. Na všech sledovaných koupacích místech jsou také informační tabule, na kterých lze najít všeobecné informace o jednotlivých nádržích včetně hodnocení kvality vody. Při překročení sledovaných limitů, kdy hrozí ohrožení zdraví, jsou hygienici povinni vydat zákaz koupání. Zákaz se zveřejňuje na úřední desce krajské hygienické stanice a na úředních deskách obecních úřadů v obcích, jejichž správního obvodů se zákaz týká. V příštím týdnu se hygienici podle monitorovacího kalendáře zaměří na vodní plochy na Frýdecko-Místecku a Novojičínsku. 
 
zdroj: ČTK