Na ozdravné pobyty dětí má Ostrava vyčleněno asi 11 milionů

Na ozdravné pobyty dětí má Ostrava ve svém Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší připraveno zhruba 10,8 milionu korun. Přesto město ani nyní nebude moci uspokojit všechny žadatele, jejichž požadavky výrazně překračovaly možnosti fondu, řekl dnes novinářům primátor Petr Kajnar (ČSSD). Ovzduší v regionu patří trvale k nejhorším v zemi i Evropě. 

Žádosti o příspěvek podalo 34 školských zařízení, čtyřem z nich město žádosti zamítlo, u dalších 11 muselo zkrátit požadovanou výši dotace. Ostrava letos do svého fondu vložila 7,5 milionu korun. V minulých letech město přispívalo pěti miliony korun. Částku se rozhodlo zvýšit právě i kvůli velkému zájmu základních či mateřských škol. Dvěma miliony letos do fondu přispěla společnost ArcelorMittal Ostrava, která je jedním z největších znečišťovatelů v regionu, a část nevyčerpaných dotací vrátila školská zařízení. 
    
"Samozřejmě, bylo by dobré, kdybychom rozpočet fondu navýšili, ale na druhé straně jsou tady firmy, které docela znečišťují ostravské ovzduší a nepřispívají do fondu. Na jednu stranu tomu rozumím, protože je krize a samotné firmy se potýkají s problémy, na druhé straně ne všechny firmy mají společenskou odpovědnost, jakou by měly mít, a kterou by projevovaly, kdyby byly ve Francii nebo Německu," uvedl Kajnar. 
    
Děti mohou na ozdravné pobyty vycestovat od listopadu do konce dubna příštího roku. Minimální doba ozdravného pobytu je 14 dnů, maximální výše podpory na jednoho žáka je 4500 korun. 
    
Loni požádalo o příspěvky z městského fondu 32 ostravských škol. Chtěly dohromady získat více než 17,9 milionu korun, tedy téměř trojnásobek toho, kolik ve fondu tehdy bylo. Město rozdělilo 6,3 milionu korun 16 školám a na ozdravné pobyty nakonec odjelo 1230 dětí. Dotace pro následující období musí na zářijovém zasedání ještě schválit městští zastupitelé. 
 
zdroj: ČTK