Na slezských přehradách si lze půjčit šlapadlo i plachetnici

Na přehradách v Moravskoslezském kraji najdou rekreanti pestrou nabídku vodních sportů: od tradičních půjčoven loděk a šlapadel až po vodní lyžování a stále oblíbenější wakeboarding. Na největší rekreační vodní ploše v kraji, přehradě Slezská Harta na Bruntálsku, si zájemci mohou půjčit i plachetnici nebo se projet výletní lodí.

Výletní loď vyplouvá po celý týden každou celou hodinu od 09:00 z přístaviště v Leskovci nad Moravicí. Poslední plavba startuje v 16:00, o prázdninách až v 18:00. "Pluje se zátokami k Razové a druhou stranou přes Roudno zpět," řekla ČTK Zdeňka Čihánková z infocentra v Leskovci. Nastoupit lze i v Roudně, ale lístky se prodávají jen v leskoveckém infocentru. Dospělí platí 120 korun, děti do šesti let 50 a od šesti do 15 let 80 korun. V infocentru se dají půjčit i loďky, cena je 100 korun za hodinu.
 
Na Slezské Hartě mohou rekreanti strávit dovolenou také na vypůjčené kajutové plachetnici. Půjčení stojí od 1200 korun na den po 7000 na týden. Provozovatel půjčovny a jachtařské školy Yachtsport Tomáš Svoboda ale řekl, že o prázdninách budou letos v provozu jen v srpnu. "Fungujeme ale klidně až do listopadu. Záleží na počasí," řekl Svoboda.
 
Na štěrkovně v Hlučíně na Opavsku nebo přehradě Těrlicko na Karvinsku mohou lidé vyzkoušet jízdu na vodních lyžích. Většina zájemců ale dává přednost wakeboardingu, tedy jízdě na vodním prkně. "Lyžování už moc neláká, 90 procent lidí i víc jde na wakeboarding. Je to podobné snowboardu a ti, co chodí v zimě na prkno, si to chtějí vyzkoušet i na vodě," řekl provozovatel vleku v Hlučíně Zdeněk Zátopek. Jedna jízda stojí 40 korun, hodinová vstupenka 300 a permanentka na týden 2400 korun.
 
Že naprostá většina lidí přichází na wakeboarding, potvrdil i provozovatel Ski&Wake Parku na Těrlicku Martin Kocur. Zájemci si tam mohou zkusit také kneeboarding, při kterém jezdec na prknu sedí a je fixován přes stehna. Jedna jízda přijde na 30 korun, hodinová permanentka na 300 a týdenní na 2450 korun.
 
Na Těrlicku je od letoška možné jezdit na vodním skútru. Zájemci musí mít svůj skútr se všemi potřebnými doklady a obci Těrlicko zaplatit roční poplatek 1000 korun. Skútry ale na přehradu v červenci a srpnu nesmí vůbec, v ostatních měsících se zákaz týká nedělí a svátků. "Skútry nemůžou jezdit kdekoli. Mají vyhrazenou plavební dráhu, o kterou se dělí s vodními lyžaři," řekla Hana Nováková z těrlické radnice.
 
Půjčoven lodiček či šlapadel je na přehradách více. Například penzion Tarem na břehu Těrlicka nabízí i svezení motorovým člunem, pět minut za 200 korun. Půjčení čtyřmístného šlapadla tam stojí 150 korun a lodičky 70 korun za hodinu. Nedaleký Hostinec V zátoce nabízí půjčení lodiček pro maximálně čtyři lidi za 60 korun na hodinu. Půjčení šlapadla u Café Baru R-Zátoka v Soběšovicích u přehrady Žermanice na Frýdecku-Místecku stojí v sezoně 180 korun za hodinu. Hodinové půjčovné za loďku se tam pohybuje od 120 do 150 korun.
 
zdroj: ČTK