Na soudním vystěhování lidí z Přednádraží stavební úřad netrvá

Stavební úřad centrálního obvodu Moravská Ostrava a Přívoz momentálně netrvá na soudním vystěhování obyvatel ostravského ghetta Přednádraží. Počká, jak majitel objektů Oldřich Roztočil zareaguje na pokutu 30.000 korun, kterou mu soud udělil za to, že nerespektoval rozhodnutí úřadu o vystěhování obyvatel. ČTK to řekla mluvčí radnice Jana Pondělíčková.

Dodala, že i přesto úřad ale stále požaduje vystěhování více než stovky lidí, včetně dětí z objektů, jejich opuštění nemovitostí by podle mluvčí měl zajistit majitel. "Pokutu, kterou majitel nemovitostí dostal od soudu, musí uhradit do tří dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí soudu. I když pokutu uhradí, neznamená to však, že by byl zproštěn povinnosti domy vyklidit," uvedla Pondělíčková.

Dodala, že stavební úřad po uplynutí zákonných lhůt ověří, zda byly domy vyklizeny. "Pokud se tak nestane, bude stavební úřad činit další kroky," doplnila mluvčí. Další postup v tuto chvíli nechtěla blíže upřesnit.
 
Stavební úřad nejdříve požadoval soudní vystěhování obyvatel. Nakonec se ale ukázalo, že návrh, který podal k Okresnímu soudu v Ostravě, vůbec nesměřuje k vystěhování obyvatel. "Návrh směřuje vůči společnosti Domy Přednádraží s.r.o. Soudu nebyl podán návrh na rozhodnutí o nařízení vyklizení lidí," uvedl minulý týden mluvčí soudu Alexandr Dadam. Vysvětlil, že soud tak ani o vystěhování lidí rozhodovat nemohl, protože takový návrh neměl. Návrh, jímž se soud zabýval, v podstatě požadoval, aby byly z domů vyklizeny věci společnosti Domy Přednádraží s.r.o. Návrh nakonec stavební úřad stáhl, dosud však nepřiznal, že by ve svém podání pochybil.
 
V lokalitě stále žije více než 100 lidí. Stavební úřad jim přitom nařídil, aby se vystěhovali a opakovaně obyvatele, mezi nimiž jsou převážně Romové vyzýval, aby lokalitu opustili. Pobyt v budovách totiž považuje za životu nebezpečný.
 
zdroj: ČTK