Nejmladší sloní samička z ostravské zoo slaví první narozeniny

Nejmladší sloní samička z ostravské zoo oslaví ve středu první narozeniny. Přestože její vstup do života nebyl úplně jednoduchý a samička už od narození měla problémy s příjmem potravy a i přes veškeré úsilí ošetřovatelů nepila mateřské mléko, zatím prospívá a je v dobré kondici. ČTK to dnes řekl ošetřovatel Daniel Zvolánek.

"Naše malá sloní samička v současnosti váží 490 kilogramů. V poslední době se naštěstí začala výrazně táhnout i do výšky, což nasvědčuje zdárnějšímu průběhu tohoto odchovu," uvedl Zvolánek. Samička nyní za den spořádá 24 litrů náhražky mateřského mléka, do níž jí ošetřovatelé přimíchávají i zeleninu. K oblíbeným pochoutkám patří jablka a brambory. "V současnosti se také snažíme o to, aby v co možná nejkratší době začala přijímat pevnou stravu aktivně sama, což ona činí, ale byli bychom určitě radši, kdyby to bylo ve větší míře," podotkl Zvolánek.
 
Podle něj má samička srovnatelný váhový přírůstek jako další sloní mládě, samička Rashmi, která v dubnu oslaví čtvrté narozeniny, ale od počátku je plně kojena. "Samozřejmě, není to všechno. Nevíme, co se vlastně v tom sloním těle děje, jak si toto slůně ukládá veškerou energii či vitamíny. Pravdou je, že je neustále podporována různými prostředky na podporu imunity," uvedl Zvolánek. Slůně je sice pod neustálým dozorem veterináře, ale nedělají se u něj pravidelné odběry. Ty, které byly provedeny, zatím neukázaly nějaké problémy.
 
Matkou nejmladšího sloního mláděte je osmnáctiletá Vishesh. Své první mládě přivedla na svět v březnu 2011 - šlo o první slůně narozené v Česku. Sameček ale v květnu uhynul na celkovou sepsi a selhání oběhového systému. "Je to taková matka, která se teprve učí. Je vidět, že když se něco děje okolo malé nebo se něčeho vyleká, tak je to opravdu slon, který okamžitě zareaguje, běží se podívat, co se děje. Snaží se o ni starat tak, jak to ona zatím umí," řekl ošetřovatel. Všichni věří, že z hlediska mateřských zkušeností je pro Vishesh malá samička obrovským přínosem.
 
I dlaší sloni přijali samičku velmi dobře. Je hravá a neustále ostatní vybízí ke hře. Ráda dovádí hlavně s Rashmi, která už nyní váží 1,5 tuny a měří 190 centimetrů. "Žádný slon ji nějakým hrubým způsobem neatakuje. Samozřejmě ta sloní výchova je tvrdší a i tu sloní výchovu na ni aplikují, ale tak, aby jí nějakým způsobem neublížili," řekl Zvolánek.
 
Přestože samička zatím prospívá, zoo opakovaně varovala před předčasným optimismem. Stav zvířete se totiž může kdykoli změnit. Podle informací, které má zoo k dispozici, totiž nebyl zaznamenán případ, kdy by slůně, které v dostatečném množství nepilo mateřské mléko, dožilo dospělosti. I přes stálou nejistotu dnes Zvolánek z malé oslavenkyně neskrýval radost. "Radost to je, radost to byla, když se dožila první měsíc i první dva měsíce. Od začátku se s tím člověk musí nějakým způsobem srovnat, že ta varianta může nastat, ale může nastat tady i u všech našich zvířat, s tím prostě člověk nemůže nějakým způsobem hnout," uvedl.
 
Stěžejní metou pro ošetřovatele, stejně jako u starší Rashmi je, aby samička přivedla na svět vlastní mládě. "Jak říkáme, jestliže porodí svoje zdravé mládě, tak to bude to, co my jsme si dali jako cíl, že tohle všechno má nějaký hlubší smysl."
 
zdroj: ČTK