Nová cyklostezka přes Ostravu

Cyklisté projedou napříč Ostravou podél Odry po nové cyklostezce. Včetně kratších úseků v regionu Poodří má být hotová na jaře roku 2014. Na vznik cyklostezky získá sdružení obcí Regionu Poodří dotaci 53,6 milionů korun z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko. Cyklostezka má stát celkem 67 milionů korun.

„Největší část ucelené cyklostezky, přes 14 z celkových 19 kilometrů, povede Ostravou podél řeky Odry. Zbylé, kratší úseky vzniknou v Chráněné krajinné oblasti Poodří jako počátek budoucího propojení celé oblasti až k hranicím s Olomouckým krajem,“ popisuje záměr Kateřina Křenková, předsedkyně Regionu Poodří a starostka Bartošovic. Nositelem projektu je svazek 21 obcí Regionu Poodří, partnerem je Statutární město Ostrava.

Cyklostezka Odra-Morava-Dunaj je součástí nadnárodní sítě Greenways. Má rozšířit stávající síť cyklostezek budovaných podél vodních toků a zlepšit jejich dostupnost, zvýšit bezpečnost cyklo a pěší dopravy a zatraktivnit region pro příliv nových turistů.

„Jsem rád, že tato nová cyklostezka za evropské peníze nakonec bude. Žádost o dotaci jsme napoprvé loni v květnu nepodpořili, nyní došlo k přepracování a dopilování projektu. Výstavbě cyklostezky za evropské peníze nic nebrání,“ kvituje David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko.

Spolu s cyklostezkou v Ostravě uspělo s žádostí o dotaci dalších šest kratších úseků v Moravskoslezském kraji. Za přispění dotace 76 milionů korun z ROP Moravskoslezsko tak vznikne přes 26 kilometrů nových cyklostezek.

„Od roku 2007 jsme na nové cyklostezky schválili dotaci 280 milionů korun. Výsledkem je například Slezská magistrála podél řeky Opavy mezi Krnovem, Opavou a Velkými Hošticemi, která se bude otevírat na jaře. Další velkou novinkou bude propojení Ostravy s Beskydami podél řeky Ostravice, částečně hotové také už letos,“ připomíná největší podpořené projekty Sventek.

Regionální rada Moravskoslezsko v letech 2007-2013 zodpovídá za uplatnění přibližně 19 miliard korun z evropských fondů v Moravskoslezsku. Doposud podpořila 656 projektů dopravní infrastruktury, veřejných služeb, cestovního ruchu, regenerace brownfields, rozvoje měst a venkova dotací přibližně 14,5 miliard korun.

zdroj: ČTK