Nová turistická lákadla vyrostou v Beskydech a Jeseníkách

Čtyři nové atraktivity pro turisty vyrostou v Jeseníkách a Beskydech. Přispěje k tomu evropská dotace 34 milionů korun z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko. Chystá se výstavba nového hotelu s wellnes a sportovním zázemím v Suché Rudné, vyhlídkové věže v Nové Vsi a rozšíření areálu Kopřivná v Malé Morávce. Návštěvníky Dolní Lomné v Beskydech potěší přístavba Lomňanského muzea. Financování projektů evropskými zdroji schválila Regionální rada Moravskoslezsko.

Na tříhvězdičkový hotel se sportovním a rehabilitačním zázemím v Suché Rudné získá společnost BSZ Holding evropskou dotaci 20 milionů korun. Celkové náklady mají být přes 51 milionů korun. Stávající areál Holzberg s ubytování pro 26 hostů a restaurací se rozšíří o osm dvoulůžkových pokojů, wellnes, bowling, hernu, posilovnu, víceúčelové hřiště, půjčovnu lyží a kol a parkoviště.

V Nové vsi vyroste vyhlídková věž s muzeem, informačním centrem a dětským koutkem. Přibude také menší parkoviště. Obec Dolní Moravice uspěla s žádostí o dotaci 6,4 milionů korun, celkové náklady mají být 9,5 milionů korun.

Zábavní park Kopřivná v Malé Morávce nabídne turistům lezeckou stěnu, skalní městečko, dětské hřiště s lanovým centrem a trampolíny. Dotace pro SKI Areál Kopřivná, a.s., pokryje 1,8 milionů korun z celkových nákladů 3,7 milionů korun.

V Dolní Lomné v Beskydech se chystá přístavba Lomňanského muzea o novou budovu s výstavní síní, věnovanou Janu Korzennému a jeho bohatému archivu, a přednáškovou místností. Muzeum se změní také zvnějšku - přibude krytý přístřešek a zpevní se okolní plochy muzea. Obec Dolní Lomná uspěla s žádostí o dotaci 5,9 milionů korun, další 4 miliony korun dodá z vlastního rozpočtu.

Čtyři podpořené projekty jsou zahrnuty do integrovaných plánů rozvoje vybraných turistických lokalit v kraji - Jesenicka a Jablunkovska. Na turistické atraktivity a ubytování je v každé z nich připraveno 138 milionů korun z ROP Moravskoslezsko.

Regionální rada Moravskoslezsko v letech 2007-2013 zodpovídá za uplatnění přibližně 19 miliard korun z evropských fondů v Moravskoslezsku. Doposud podpořila 637 projektů dopravní infrastruktury, veřejných služeb, cestovního ruchu, regenerace brownfields, rozvoje měst a venkova dotací přes 13,5 miliard korun.

zdroj: ČTK