Nové herní a vzdělávací prvky v ostravské zoo

Ostravská zoologická zahrada rozšířila počet herních a vzdělávací prvků ve svém areálu. Návštěvníkům interaktivní a zábavnou formou přibližují zajímavosti ze světa zvířat. K už existujícím koutkům přibyly tři nově vybudované prvky, které zoo v neděli slavnostně otevřela, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Kalousková.

V blízkosti pavilonu Tanganika si především malí archeologové vyhrají v kosterním nalezišti. "V písku mohou pomocí metliček a dalších nástrojů objevovat kostry několika prehistorických zvířat. O která zvířata se jedná, se dočtou na informačním panelu," uvedla Kalousková. Součástí naleziště je také informační tabulka pro nevidomé v Braillově písmu.

Význam mrchožravých dravců v přírodě zase návštěvníkům přiblíží koutek nazvaný Supí hostina. "Zbytky po supí hostině demonstruje kostra krávy umístěna přímo v prostorné voliéře supů bělohlavých," uvedla Kalousková s tím, že potřebné informace návštěvníci vyčtou na informačním panelu. Mluvčí připomněla, že supi mají v přírodě nezastupitelnou funkci coby takzvaná zdravotní policie, protože zbavují prostředí mršin zvířat, ze kterých by se mohly šířit nemoci.

Poslední prvek nazvaný Není noha jako noha se nachází naproti výběhu tygrů ussurijských. S pomocí obrázků má lidem přiblížit srovnání stavby končetin vybraných druhů živočichů. "Návštěvníkům pomůže osvětlit rozdíly ve stavbě končetin a třeba i to, kde má zvíře kotník či koleno," podotkla Kalousková.

V areálu ostravské zoo se nacházejí už desítky podobných interaktivních prvků. Děti si mohou například vyzkoušet, jaké je to být mládětem snovače nebo klokana či se na chvíli stát želvou. K dalším obdobným exponátům patří třeba dřevěné otáčivé kostky s písmeny tvořícími tajenku, s jejichž pomocí se děti naučí něco o plodech stromů a keřů. U dřevěného xylofonu zase poznají zvuk různého dřeva a s pomocí otáčivého modelu mohou návštěvníci zjistit, jak vidí sovy, které jsou známé svým pohyblivým krkem. Hrací a vzdělávací koutky začala budovat zahrada hlavně v posledních letech. "Děti baví, když si mohou někam vlézt, něčím zahýbat. Nové informace spojené s prožitkem si tak snadněji zapamatují," doplnil ředitel zahrady Petr Čolas.

zdroj: ČTK