Ostravou a okolím se šíří úplavice, onemocnělo už 57 lidí

Ostravou a okolím se dál šíří úplavice. Celkem už infekční chorobou onemocnělo 57 lidí ze 14 rodin. Podle ředitelky Krajské hygienické stanice v Ostravě jsou to sociálně slabší rodiny s nižším hygienickým standardem. Onemocnění se objevilo v lokalitách Svinov, Hrušov, Vítkovice, Mariánské Hory, Poruba a Bohumín.

Nemoc se přitom šíří z jednoho zdroje. Původně nakažení nedodržovali nařízení hygieniků a při návštěvách mezi příbuznými v Ostravě a Bohumíně úplavici šířili. "Onemocnění se vyskytlo postupně ve 14 rodinách a onemocnělo 38 dětí a 19 dospělých," řekla Šebáková.

Bacilární úplavice je akutní průjmové onemocnění s inkubační dobou od jednoho do tří, popřípadě pěti dní. Jde o výlučně lidské onemocnění, zdrojem tohoto onemocnění je člověk. Přenos se děje fekálně-orální cestou přímým kontaktem nebo kontaminovanými předměty. "Toto onemocnění je onemocněním špinavých rukou. Zásadou prevence je tedy dodržování osobní hygieny, zejména časté mytí rukou," řekla hygienička.
 
Před tímto hromadným výskytem hygienici zaznamenali jen jediného nemocného. Loni jich bylo za celý rok 44.
 
"Všem osobám, které přišly do kontaktu s onemocněním, byl vystaven lékařský dohled. Musejí se podrobit lékařským prohlídkám a laboratorním odběrům. Děti navštěvující předškolní a školní zařízení a přišly do kontaktu s onemocněním mají do odvolání zákaz školní docházky," řekla Šebáková.
 
zdroj: ČTK