Ostravská policie rozbila gang dealerů drog, vydělali miliony

Ostravská policie zadržela 11 členů organizované skupiny výrobců a dealerů pervitinu. Za posledních několik měsíců mohl gang podle odhadu policistů v Ostravě, na Karvinsku a v Havířově vyrobit a prodat drogu za miliony korun. Týdně skupina byla schopna vyrobit až kilogram narkotik, což znamená 3000 dávek v celkové hodnotě až 1,8 milionu korun. Novinářům to dnes řekl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.  

Kriminalisté v minulých dnech zatýkali společně s moravskoslezskou zásahovou jednotkou a Útvarem rychlého nasazení. Zasahovali na několika místech a provedli dvanáct prohlídek bytů a dalších prostor. Obvinění si vyslechli tři ženy a osm mužů ve věku od 27 do 54 let. Jeden z obviněných skončil ve vazbě. Další zadržený muž putoval rovnou do vězení. "V minulosti byl odsouzen za drogové delikty. Dostal pětiletý trest. Dva roky se ale skrýval a vyhýbal nástupu do vězení," řekl Kužel.
 
Radovan Vojta z vedení ostravské policie dodal, že skupina byla velmi dobře organizovaná. "Většina ze zadržených osob má už nějakou trestní minulost. Velmi dobře znají práci policie a podle toho také postupovali. Byli velmi konspirativní," řekl.
 
Policisté při prověřování získali informace, že gang je vybaven nelegálně drženými zbraněmi. Právě proto byly do akce povolány obě speciálně vycvičené a vybavené jednotky. Podezření se pak i potvrdilo. Policisté při prohlídkách zajistili samopal a samonabíjecí pistoli. Obě zbraně byly funkční.
 
I jednotlivé role byly ve skupině velmi dobře rozdělené. "Jeden činnost řídil, další vařil. Jiní nakupovali potřebné ingredience, další drogy prodávali," uvedl Kužel. Podle něj skupina produkovala velmi čistý a kvalitní pervitin. "Téměř dosahoval čistoty, které lze dosáhnout výrobou v laboratorních podmínkách," uvedl Kužel.
 
Skupina drogu vyráběla a prodávala několik měsíců. Za tu dobu byli schopni vydělat miliony korun. Peníze někteří utráceli v hernách, jiní je použili na svou obživu. Kriminalisté hledají i další lidí, kteří mohli pro skupinu pracovat. Je možné, že padnou další obvinění. Při domovních prohlídkách policisté zajistili více než 100.000 korun a další majetek za 500.000 korun, například čtyři automobily.
 
"Taková akce tady ještě nebyla," uvedl Vojta. Kužel doplnil, že skupina měla mezinárodní složení. Kolik cizinců je mezi obviněnými ale zatím prozradit nechce.
 
zdroj: ČTK