Ostravsko: 69 rodin s vážně nemocným dítětem potřebuje finanční pomoc

Jedná se o rodiny, ve kterých se dítě potýká s onkologickým či jiným závažným onemocněním, jako je chronické selhání orgánů, chronické střevní onemocnění, vážné metabolické poruchy, vzácné nemoci, těžké kombinované postižení nebo vážné komplikace po porodu či těžkém úrazu. Dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl těmto rodinám pravidelně pomáhají.   

„Rodin, které potřebují finanční pomoc, je mnohem více. Ne každá ví, že u nás může o pravidelné příspěvky požádat. Našim cílem je, aby se tato informace, co nejvíce šířila," říká Petr Sýkora, spoluzakladatel nadace DOBRÝ ANDĚL. Rodiny s dětmi mohou do systému pomoci doporučit lékaři, sestry, další zdravotní pracovníci, sociální pracovníci či různé neziskové organizace a spolky, které se zaměřuji na jednotlivé tipy onemocnění a pomáhají rodinám jinak, například materiálně či zajišťují psychosociální nebo jinou podporu. „Pokud se kdokoliv setkává s rodinou či rodinami, kde vážně onemocnělo dítě, budeme rádi, když se na nás obrátí. Kontaktovat nás může také přímo sama rodina,“ dodává Petr Sýkora.

Pravidelné příspěvky jsou určené jak na výdaje s léčbou, tak běžný chod domácnosti. S vážnou nemocí se často pojí dlouhodobé někdy trvalé přerušení zaměstnání jednoho z rodičů. Typické výdaje spojené s léčbou jsou například rehabilitační a zdravotní pomůcky, lázeňské pobyty, rehabilitace, terapie, asistence, stacionář, doplatky na léky, vitamíny či speciální strava.

Na Ostravsku míří podpora aktuálně 69 rodinám s nemocnými dětmi a 11 rodinám s onkologicky nemocným rodičem. Od listopadu 2011, kdy byla nadace Dobrý anděl založena, dárci pomohli na Ostravsku již 134 rodinám, které zasáhla vážná nemoc. V rámci České republiky je číslo mnohem vyšší, pravidelnou pomoc již dostalo 5 241 rodinám s dětmi.

 

Pro paní Lucii z Ostravy je pravidelná finanční pomoc velkou úlevou

V důsledku těžkého porodu byla jejímu synovi Zdenkovi diagnostikována dětská mozková obrna, která postihla zejména jeho motoriku. Chlapec je upoutaný na vozík. Ve všech směrech včetně jídla a hygieny je odkázán na péči své maminky Lucie. Potýká se mimo jiné také s epilepsií, astma, potížemi s trávením a trpí poruchou řeči. Svému synovi je paní Lucie na blízku nepřetržitě 17 let. Absolvovala různé rehabilitační a masérské kurzy, aby mu dopřála tu nejlepší péči. S přibývajícím věkem Zdeňka je vše náročnější. „Poslední rok se začal více uzavírat, je mu nepříjemný kolektiv. Stále náročnější je pro mě i fyzická péče,“ vysvětluje paní Lucie. 

Příznivá není ani finanční situace rodiny. „Ještě nedávno jsem zkoušela pracovat na částečný úvazek. Kromě navýšení příjmu domácnosti, je to příležitost pro mě změnit částečně prostředí. Bohužel jsem po několika pokusech zjistila, že skloubení péče o syna a práci je velmi vyčerpávající,“ říká paní Lucie. Před 19 měsíci se obrátila na nadaci Dobrý anděl, původně žádala o příspěvek na speciální chodítko. Nečekala, že jí nadace nabídne pravidelnou finanční pomoc. „Měsíční příspěvky pro mě znamenají obrovskou úlevu, pomáhají nám pokrýt výdaje na léčbu a asistenci. Tato podpora nám dává alespoň kousek svobody. Děkujeme všem Dobrým andělům,“ vzkazuje paní Lucie. 

Staňte se Dobrým andělem
Zapojte se do pomoci i vy. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat. Jako dárce, Dobrý anděl, vidíte příběhy rodin, kterým pomáháte. Příspěvky dárců nadace Dobrý anděl odevzdává rodinám do posledního haléře, protože její provoz je hrazen ze soukromých zdrojů spoluzakladatelů a dalších filantropů.

Znáte rodinu s vážně nemocným dítětem?
Doporučte jí nadaci Dobrý anděl. Kontakt je velmi jednoduchý – stačí zavolat nebo napsat e-mail a pracovníci Dobrého anděla již zajistí vše potřebné. Důležité je nebát se ozvat, Dobří andělé rodinám rádi pomohou.