Ostravští strážnici zdarma označí kola speciálním nátěrem

Městská policie Ostrava nabídne od srpna lidem bezplatné označení kol takzvanou syntetickou DNA. Jde o speciální nátěr viditelný pouze pod UV světlem, který by měl při krádeži kola usnadnit jeho identifikaci a navrácení majiteli. ČTK to dnes řekla mluvčí strážníků Vladimíra Zychová.

"Jedná se o moderní značení jízdních kol prostřednictvím výrobku s názvem DataDotDNA. Tento výrobek je výjimečný tím, že obsahuje mikrotečky se specifickým kódem. Navíc všechny sady, kterými bude prováděno označení jízdních kol, budou zaregistrovány i v mezinárodní databázi výrobků DataDot, což v případě krádeže umožňuje individuální identifikaci každého takto označeného jízdního kola," vysvětlila Zychová.
 
Doplnila, že vlastní označování kol a jejich následnou evidenci budou strážníci dělat v centru prevence v ulici Alberta Kučery v Ostravě-Hrabůvce, a to každý všední den od 09:00 do 12:00 a od 13:00 do 14:00, ve středu pak až do 17:00.
 
Kromě kola by si zájemce o registraci měl vzít podle Zychové občanský průkaz, vhodný je i doklad o nabytí kola, jako je faktura, účtenka, kupní smlouva a podobně. "V případě, že takový doklad zájemce o registraci kola již nebude mít k dispozici, sepíše na místě registrace čestné prohlášení o nabytí kola," uvedla mluvčí.
 
Doplnila, že strážníci se během celého srpna budou pohybovat také na vytipovaných cyklostezkách ve městě, kde zájemcům kolo označí přímo na místě. V době značení kol na cyklostezkách nebude tato služba fungovat v centru prevence. Bližší informace mohou zájemci získat na čísle 950 739 436.
 
zdroj: ČTK