Ovzduší je lepší, prach rozfoukává vítr

Na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku se ještě ve středu ráno množství prachu v ovzduší zvyšovalo. Ale zesilující vítr začal ovzduší čistit. 

Od úterý byl vývoj smogové situace kolísavý. Ve středu dopoledne se prašnost začala snižovat v důsledku zvyšující se rychlosti větru, který ovzduší pročistil. Zlepšené rozptylové podmínky se ihned projevily ve snížených hodinových koncentracích prachu.

Zatímco v Třinci v 9 hodin ještě prašnost atakovala hranici 200 µg/m³, na mnoha jiných stanicích v regionu výrazně klesala, i pod 100 mikrogramů. Jednu z nejnižších hodnot posledních dnů naměřila i stanice ve Věřňovicích u Bohumína, kde to bylo 64 mikrogramů. 

Meteorologové ve středu očekávají zvýšení rychlosti větru a tím i zlepšení rozptylových podmínek. Zpočátku by měl foukat slabý, během dne mírný severovýchodní až východní vítr o rychlosti 2 až 6 m/s. Dobré rozptylové podmínky by měly být také ve čtvrtek. 

I nadále zůstává v platnosti signál Regulace, a to pro celou oblast Ostravska, Karvinska, Frýdecko-Místecka a Třinecka. K jeho zrušení je zapotřebí snížení několikahodinových průměrů prašnosti a předpoklad dobrých rozptylových podmínek.