Pobodaná vychovatelka prý bránila holčičku

Žena, která v úterý pobodala ve školní jídelně Základní školy Moravská v Havířově-Šumbarku vychovatelku, útočila nejprve na sedmiletou školačku. Pracovnice školy ji bránila vlastním tělem, a proto byla zraněna. Myslí si to ředitelka školy Eliška Tomíčková. Na vlastní oči viděla, jak čtyřiadvacetiletá žena napadla vychovatelku a pak si jako rukojmí vzala žákyni. S napětím pak sledovala zásah policie a osvobození děvčátka. Kolegyně podle ní byla velmi statečná.

Policie už případ kvalifikovala jako pokus o vraždu a braní rukojmí. "Tento případ je zcela výjimečný. Pracovnice školy ve chvíli ohrožení zareagovala tak, že se snažila dítě bránit svým tělem a utrpěla vážná zranění. Policisté na oznámenou situaci neprodleně reagovali a dívku vysvobodili nezraněnou," řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská. Zadržená žena podle ní u sebe měla několik zbraní.

"Do školy už přišla s tím, že si vezme rukojmí. Chtěla tak získat pro sebe výhodu. Jakou ale zatím nechceme specifikovat," řekla mluvčí.
 
Podle ředitelky školy byl incident věcí náhody. "Je to vyšinutá žena. Se školou nemá nic společného. Vstoupila do jídelny a vzala si první dítě, které potkala. Vychovatelka holčičku bránila, a proto ji pobodala. Moc mě mrzí, co se stalo. Kolegyně se ale zachovala moc statečně a věřím, že ji vedení města odmění," řekla ČTK Tomíčková. Zraněná vychovatelka je dál v péči lékařů havířovské nemocnice.
 
Pravděpodobně psychicky nemocná žena do budovy vstoupila dveřmi, kterými do jídelny přicházejí pro oběd senioři. "Od 11:00 do 11:30 vydáváme jídla dalším strávníkům. V té době se s dětmi nepotkávají. Dveře ale zůstávají otevřené, protože později přicházejí pro obědy například rodiče nemocných školáků. Asi je budeme muset požádat, aby striktně přicházeli jen do 11:30," řekla ředitelka.
 
Odmítá některé zprávy, které se objevily v médiích. "Prý jsem se zhroutila. To není pravda. Dobře mi dnes není, ale pracuji. Navíc někde napsali, že škola je špatně zabezpečená. To taky není pravda. Udělali jsme vše, co jsme mohli. Nemůžeme přicházející rodiče šacovat, jestli u sebe nemají zbraň," uvedla. Podle jejího názoru bylo zajištění bezpečnosti dětí dostatečné. "Úplně všechno ale ohlídat nemůžeme," míní.
 
K události se před dětmi vyjádřila i včera. Její slova zněla ze školního rozhlasu. Dětem i kolegům děkovala, jak situaci zvládli. Vše jim znovu vysvětlila a školáky navíc vybavila lístečky pro rodiče. "Tím se jim chceme omluvit a ubezpečit je, že škola nepochybila," uvedla ředitelka.
 
Havířovský magistrát na základě pondělního incidentu nechal prověřit bezpečnost dětí ve všech svých základních a mateřských školách. "Chceme zabránit tomu, aby se podobné události neopakovaly. Výsledky kontroly budeme mít k dispozici odpoledne," řekla mluvčí radnice Eva Wojnarová.
 
zdroj: ČTK