Podzimní troubení v ostravské zoo

Kdo se v těchto dnech vydá na prohlídku ostravské zoologické zahrady, již nedaleko vstupu do zoo jistě nepřeslechne hlasité troubivé zvuky. Vydává je samec největšího jelena světa wapiti.  

Tento statný jelen obývá lesy východní Asie a západu Severní Ameriky. Samec wapiti dosahuje hmotnosti až 450 kg. Jeho hlavu zdobí mohutné paroží, které může u nejstatnějších samců vážit až 18 kg. V době říje se hlasitě ozývá. Spíše než troubení ale připomíná jeho hlas pískání (na rozdíl od mnohem hlubšího hlasu našeho evropského jelena), jak zachycuje video. V ostravské zoo je chován asijský poddruh wapiti sibiřský (Cervus canadensis sibiricus), který zatím nepatří v přírodě k ohroženým druhům, nicméně v zoologických zahradách je chován velmi vzácně. Momentálně přebývá jen v několika institucích v Evropě. V ostravské zoo je dokonce chován nejdéle ze všech druhů jelenovitých, a to od roku 1964. Od roku 2012 vede Zoo Ostrava Evropskou plemennou knihu wapiti sibiřského.

Kromě troubícího samce mají návštěvníci možnost vidět ve stádu čtyři chovné samice, tři letošní mláďata (dva samečci a jedna samička) a jednu mladou samici narozenou v loňském roce. Celkem tedy čítá stádo devět jedinců.

http://www.zoo-ostrava.cz/