Policie obvinila Kramného z vraždy manželky a dcery v Egyptě

Policie obvinila Petra Kramného z vraždy jeho manželky a dcery, které zemřely na loňské rodinné dovolené v Egyptě. Moravskoslezští kriminalisté ho obvinili v úterý, státní zástupce navrhuje, aby byl umístěn do vazby. Zadržení muže obviněného z vraždy dvou žen v Egyptě dnes ČTK potvrdil ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Ministerstvo zahraničí dnes na dotaz ČTK uvedlo, že dosud neobdrželo oficiální zprávu o vyšetřování v Egyptě. 

K motivu vraždy, způsobu provedení či k důkazům, které manžela a otce usvědčily, Kužel nechtěl nic říct. "V tuto chvíli bez komentáře," řekl. Uvedl pouze, že policisté muže z Karviné předvolali v pondělí k výslechu. "Chtěli jsme objasnit některé věci. Od pondělního večera jsme s ním pracovali. V úterý byl obviněn z vraždy," řekl ČTK Kužel. Za vraždu mu hrozí až výjimečný trest, tedy i doživotí. 
    
Státní zástupce Vít Legerský ČTK řekl, že návrh na vzetí do vazby ještě dnes předá Okresnímu soudu v Karviné. "Předpokládám, že rozhodovat o vazbě se bude ve čtvrtek. Soudce bude potřebovat čas na nastudování spisu," uvedl žalobce ostravského krajského státního zastupitelství. Potvrdil to předseda soudu Jan Chowaniec. "Dnes se to už určitě nestihne rozhodnout," řekl. 
    
Kužel připustil, že vyšetřování bylo zdlouhavé. "Od konce července se konalo paralelní vyšetřování vedle toho, co probíhalo v Egyptě. Na základě shromážděných indicií jsme v úterý dospěli ke stanovisku, že je nutné podezřelé osobě sdělit obvinění," řekl Kužel. Dodal, že pro tento krok byly stěžejní informace, které nashromáždili naši kriminalisté na území České republiky. I proto by případný soud měl být v tuzemsku. 
    
Šestatřicetiletá žena a její osmiletá dcera z Karviné zemřely v Egyptě na otravu loni v hotelu v Hurgadě. Egyptská policie podezřívala kvůli jejich smrti Kramného a až do října musel zůstat v Egyptě. Kramný vinu od začátku odmítal. 
    
Egyptské úřady ukončily vyšetřování případu počátkem ledna. S jakým výsledkem práce tamních úřadů skončila, zatím nebylo zveřejněno. "Z naší strany nemáme k případu co dodat. Oficiální zprávu jsme navzdory opakovaným žádostem nedostali," sdělila dnes ČTK mluvčí ministerstva zahraničních věcí Johana Grohová. 
    
Zřejmé je, že Češky byly otráveny neznámou látkou. Kramný tvrdil, že všichni tři trpěli střevními a žaludečními problémy. Verzi o otravě z jídla ale zpochybnil ředitel nemocnice v Hurgadě, který v českých médiích řekl, že obě mrtvé měly žaludek rozleptaný silným jedem. 
    
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) byl informován o obvinění Kramného, ale nezná detaily případu. "Je-li pravda to, z čeho ho policie viní, tak je to strašný případ, kde jsme viděli toho člověka, jak de facto v přímém přenosu pláče nad smrtí své ženy a dcery. Takže uvidíme, jak policie doloží svá obvinění, a je-li to pravda, tak je to hrůzný čin," řekl Chovanec novinářům při příchodu na jednání vlády. 
 
zdroj: ČTK