Policie převzala 20 silných aut na stíhání pirátů silnic

Dalších 20 silných aut včera převzali policisté v Mošnově na Novojičínsku. Vozy VW Passat mají sloužit především na stíhání pirátů silnic. Mají 300 koní, rychlosti 100 kilometrů v hodině z nuly dosáhnou za 5,5 sekundy a dosáhnou maximální rychlosti 250 kilometrů v hodině. Policie vozy koupila za 30 milionů korun, z toho částkou 25 milionů přispělo ministerstvo financí. ČTK to řekl policejní prezident Petr Lessy.

Dosud policie měla k dispozici 15 silných vozů značky VW Passat. Původně jich ale koupila 16. Jeden vůz byl během používání po závažné nehodě vyřazen. "Během tří let hlídky v těchto vozech řešili víc jak 80.000 přestupků. Částka, kterou na pokutách vybrali, se pohybuje okolo 90 milionů korun," uvedl Lessy.

Dodal, že zatím silné vozy policisté využívali při dohledu nad silničním provozem na dálnicích. "Od dnešního dne, kdy jsme flotilu takto významně rozšířili, se vozy přesunou i na na rychlostní komunikace a silnice první třídy," řekl.

Auta si převzali konkrétní policisté, kteří s nimi budou jezdit. Ti z letiště na Novojičínsku zamířili do všech krajů, Prahy a několika dálničních oddělení. Jedinou ženou mezi policisty byla pětadvacetiletá Miroslava Ježková. Jako dopravní policistka pracuje na Kladensku. "Řídím služební vozy. Dosud to byla hlavně Octavie. Mám za sebou i zkušenosti s piráty silnic. Toto je ale něco úplně nového," svěřila se ČTK mladá žena.

Do nového vozu usedla po speciálním školení. Na něm se učila ovládat nejen silné auto, ale i techniku, kterou je vůz vybaven. Zařízení uvnitř totiž měří rychlost za jízdy i ve statické poloze. Dokáže poznávací značku najít v databázi a zjistit, zda vůz například není kradený. Celkem tento výcvik absolvovalo 200 policistů. Ti by měli být schopni auta obsluhovat na území celého Česka.

"Dosud jsme měli jedno auto tohoto typu. Kolegové, kteří jej používali, odhalili víc jak 5000 přestupků a od řidičů inkasovali 9,5 milionu korun. Dalších 800 přestupků se pak řešilo ve správním řízení," řekl ČTK šéf moravskoslezské dopravní policie Jiří Zlý. Ten je rád, že moravskoslezská policie získala další takový automobil. "Je to dobrý nástroj. Dnes je téměř normální pronásledovat řidiče ujíždějící rychlostí okolo 200 až 250 kilometrů v hodině," doplnil.

zdroj: ČTK