Pro moravskoslezské památky a koupaliště sezona není moc vydařená

Nepříliš vydařená je zatím letošní sezona pro provozovatele koupališť a správce památek v Moravskoslezském kraji. Důvody jsou podle nich dva: počasí a ekonomická krize, zjistila ČTK.

Mluvčí společnosti Sareza, která provozuje vodní areály v Ostravě, Petra Gavendová řekla, že sezona je zatím podstatně horší než loni. "Počasí v první fázi léta nám nepřálo. Loni jsme otevřeli na začátku června, letos jsme měli zhruba tři týdny skluz, a to se těžko dohání," uvedla. Slabší je podle ní i červenec, ale pokud bude krásný srpen, může to celkové hodnocení sezony ještě dost ovlivnit. Vedoucí letního koupaliště v Ostravě-Porubě Pavel Dobeš řekl, že návštěvnost nejvíce ovlivní víkendy, ale ty letos moc silné nejsou, přestože přes týden bývá hezky. "Teď je většinou pěkně, ale je to nahoru dolů. Lidé přijdou, až když je pěkně dva tři dny v kuse," řekl Dobeš.
 
Vedoucí koupaliště v Karviné Taťána Červená řekla, že i v teplých dnech chodí výrazně méně návštěvníků než dříve. "Kdysi přišlo za den třeba 2000 lidí, to jsme měli letos jen jednou, jinak chodí tak 1200. Lidé mají méně peněz a na situaci tady na Karvinsku je to znát," řekla vedoucí koupaliště. Kdyby ale sezona pokračovala tak jako dosud, nebylo by to podle ní zas tak špatné. "Lidí chodí méně, ale zase je více teplých dní, takže se to vyrovná," vysvětlila Červená.
 
Počasí ovlivňuje také návštěvnost památek. Jejich správcům udělalo čáru přes rozpočet velikonoční sněžení. "K nám se musí pěšky kus do kopce, takže je pro nás počasí alfou a omegou. Na Velikonoce napadlo hodně sněhu, pak to zase tálo a sezona se tím zpozdila," řekl kastelán hradu Hukvaldy na Frýdecko-Místecku Miroslav Holiš. S návštěvností to letos podle něj není žádná sláva. "Do prázdnin jsme jen přežívali, prázdniny jsou jakžtakž. Celkově se ale každý rok musíme více snažit, aby k nám lidé chodili. V okolí je hodně akcí a historie už asi není tak atraktivní jako dříve," řekl kastelán.
 
Zámek Raduň na Opavsku zaznamenal asi dvacetiprocentní propad návštěvnosti. "Nejhorší to bylo v dubnu. Velikonoce jsou u nás vždy tisícihlavé záležitosti, loni tu bylo 1100 lidí, letos jsme byli rádi, že přišlo aspoň 500," řekla kastelánka Eva Kolářová. Zámku podle ní nepřeje ani ekonomická situace. Stokorunové vstupné se lidem často zdá vysoké. "Stále častěji návštěvníci přijedou na zámek, ale dovnitř nejdou a jenom se projdou po parku. Absolutně přicházíme o školní výlety, na které jsou minimální příspěvky a všechno musí platit rodiče. Dřívější seniorské výlety vymizely úplně, odrazují je náklady na autobus, vstupné, občerstvení," řekla Kolářová. Dodala, že v horkých dnech zase lidé místo na zámek zamíří raději k vodě.
 
Na letošní návštěvnost si nestěžuje ostravská zoo. Kvůli dlouhé zimě sice z kraje roku bylo lidí méně, ale o prázdninách jich je naopak o několik tisíc více než loni. Mluvčí zoo Šárka Kalousková řekla, že velkým tahákem jsou mláďata, například hroch, i nové expozice, jako průchozí voliéra s papoušky Papua. "V blízkosti nové restaurace byl otevřen interaktivní koutek Vodní svět. Zejména v těchto parných dnech je doslova obležen návštěvníky, kteří zde najdou poučení i příjemné osvěžení," uvedla mluvčí.
 
zdroj: ČTK