Prodával zakázanou šalvěj

Zakázanou šalvěj divotvornou, která obsahuje halucinogen salvinorin A, na internetu několik let nabízel 48letý podnikatel z Karvinska. Zájemcům posílal sušenou hmotu. Sliboval, že po aplikaci budou mít zážitky jako po marihuaně či pervitinu. Policisté muže obvinili z šíření toxikomanie a neoprávněného nakládání s psychotropními látkami a jedy. Ve vězení může strávit až pět let.

"Obviněný si vytvořil internetové stránky. Jejich prostřednictvím získával klienty. Sám si sušenou šalvěj divotvornou objednával z Kanady. Tam podle našich informací zakázána není," uvedl dnes šéf ostravského týmu Toxi Jiří Kopeček.

Ženatý podnikatel s vysokoškolským vzděláním si obchod se šalvějí přibral do portfolia služeb, které nabízel. V jakém oboru podnikal, policie zveřejnit nechtěla. S drogou obchodoval od podzimu 2009 do loňského léta. Hájí se tím, že netušil, že jde o psychotropní látku.

Kriminalisté zatím evidují 90 klientů z celé republiky, kteří hmotu od obviněného zakoupili. Celkem za 40.000 korun. Většina při výslechu uvedla, že slibované stavy a pocity se nedostavily. Naopak si klienti stěžovali na nevolnost a bolesti hlavy.

To je podle Petra Kurky z Ústavu soudního lékařství dost obvyklé. "Halucinogen salvinorin A je specifická látka. Nejde o sociální drogu, kterou by lidé mohli brát ve skupinách. Pak se účinek nemusí dostavit. Závisí i na prostředí, aplikaci a koncentraci látky," vysvětlil.

Dodal, že kouření, žvýkání či pití vývaru z této šalvěje je riskantní. "V případě předávkování a v kombinaci s alkoholem může být salvinorin A pro zdraví člověka nebezpečný," řekl Kurka.

Kriminalisté se případem karvinského podnikatele zabývali několik let. Nejprve jeho počínání kvalifikovali jako šíření toxikomanie. Toho se obviněný prý dopustil tím, že nezakázanou látku nabízel, prodával a informoval o jejích účincích. Loni se ale salvinorin A dostal na seznam zakázaných látek. Tím se stalo nezákonným i držení či pěstování šalvěje divotvorné. Podnikatel ale dál pokračoval v prodeji, a proto jej policisté obvinili i z neoprávněného nakládání s psychotropními látkami a jedy.

Šalvěj divotvorná je rostlina z čeledi hluchavkovitých a pochází z Mexika. Možná ji užívali už staří Aztékové. Indiáni dodnes listy šalvěje žvýkají při rituálech.

zdroj: ČTK