Provozy Evraz Vítkovice Steel se znovu rozjely, až na ocelárnu

Většina provozů ostravské hutní společnosti Evraz Vítkovice Steel (EVS) se dnes po dvoutýdenní dovolené znovu rozběhla. Rozjezd ocelárny, která kvůli slabé poptávce stojí už od počátku prosince 2013, je ale plánován až na 13. ledna. ČTK to dnes řekl předseda odborů EVS Zdeněk Kološ. 

Kvůli slabému zájmu trhu stála ocelárna za poslední rok několikrát, naposledy od 1. července do 4. srpna. Mluvčí EVS Jaromír Krišica už dříve uvedl, že příležitostné zastavení provozu ocelárny je efektivní metodou, jak se s touto situací vyrovnat při zachování nejnižších možných provozních nákladů. 
    
Odstávka ocelárny se týká přibližně 250 zaměstnanců, někteří z nich vykonávají náhradní práce, další jsou doma s náhradou mzdy ve výši 60 procent průměrného výdělku 
    
Evraz Vítkovice Steel je třetí největší hutní společností v Česku a zaměstnává zhruba 1100 lidí. Vedení největší ruské ocelárny Evraz chce ostravskou firmu prodat. K novému majiteli upínají naděje vítkovičtí odboráři, kteří jsou kvůli obavám o další osud firmy už od loňského dubna ve stávkové pohotovosti. Server Insider a Hospodářské noviny v prosinci uvedly, že Evraz svou českou divizi prodá ruské bance Vněšekonombank, jejímž hlavním úkolem bude společnost finančně stabilizovat, než se jí ujme nový strategický investor. Firma tuto informaci ale zatím nepotvrdila.
 
zdroj: ČTK