První den Dnů NATO na letišti v Mošnově navštívilo 54.000 lidí

První den Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR, které se konají na letišti Leoše Janáčka v Mošnově na Novojičínsku, navštívilo podle policie 54.000 lidí. ČTK to řekl mluvčí akce Jaromír Krišica. V loňském roce vidělo akci během dvou dnů zhruba 208.000 lidí, dnešní návštěvnost podle pořadatelů ovlivnilo proměnlivé počasí. 

Návštěvníci viděli například ukázku tankování za letu nebo vystoupení španělské vrtulníkové akrobatické skupiny Patrulla ASPA. Mezi statickými ukázkami na zemi dominoval obří transportní letoun An-124 Ruslan. 
    
Po mnoha letech, pravděpodobně poprvé od rozdělení Československa, mohli lidé vidět společný průlet českého a slovenského letectva. Vojáci si tím připomněli 20. výročí vzniku vzdušných sil obou samostatných států. "Určitě děláme průlety, ale ty jsou v rámci některých cvičení," řekl ČTK velitel Vzdušných sil Armády ČR Libor Štefánik. 
    
Letošní ročník Dnů NATO v Mošnově je podle něj pro diváky zajímavý například tím, že zde armáda ukazuje přes 70 typů letecké techniky. "Chceme ukázat lidem, kteří sem přijdou, umění našich pilotů, techniků a dalších odborností. Dále bychom rádi poukázali na to, že armáda není jakýmsi ostrovem, který nekomunikuje se světem. Je to spolupráce armády a integrovaného záchranného systému, je to spolupráce vzdušných sil a pozemních sil," řekl Štefánik. 
    
Ukázku tankování za letu předváděly dva české letouny Jas-39 Gripen spolu se švédským tankerem C-130. Jaroslav Tomaňa, jenž pilotoval jeden z Gripenů, řekl, že tento úkon patří k těm komplikovanějším. "Představte si, že za letu, kdy letíte za tankerem, tak musíte trefit koš, který má průměr 65 centimetrů, to znamená poloměr 35. Když se spojíte s tím tankerem, tak ten koš máte v úrovni někde kabiny, je vzdálený asi 37 centimetrů od hrany kabiny," řekl Tomaňa. Pilot podle něj při finální fázi spojování musí dělat opravdu velmi jemné korekce v rozmezí 10 - 15 centimetrů.
    
Česká armáda má v současné době čtyři piloty, kteří jsou schopni tento náročný úkon provádět, další dva jsou ve výcviku. "My jsme využili příležitosti, že tady máme švédský tanker, takže v pátek před příletem jsme zahájili výcvik dvou pilotů, kteří mají za sebou dva výcvikové lety. Pokud nám bude počasí přát, tak v pondělí při odletu bychom je chtěli docvičit," řekl Tomaňa, který je jedním z instruktorů. 
    
"Jinak naše ambice jsou vycvičit všechny piloty u 211. letky obzvláště se zaměřením na absolvování mise 2014 na Islandu, kde předpokládáme, že přílet a odlet na Island by byl plánovaný spolu s tankerem," dodal pilot, který dnes dostal zvláštní ocenění za tisíc hodin nalétaných v Gripenu. Ředitel Gripenu pro střední a východní Evropu Daniel Boestad ho označil za jednoho z nejlepších stíhacích pilotů současnosti. 
 
zdroj: ČTK