První mládě binturonga v Zoo Ostrava

Chovatelé v ostravské zoologické zahradě s napětím sledují odchov prvního mláděte binturonga, který probíhá v pavilonu indických zvířat. Mláděti této největší cibetkovité je jeden měsíc a zatím se má čile k světu.  

Samička binturonga porodila 18. prosince 2016 svá první mláďata. Jedno bez komplikací, s porodem druhého mláděte musel pomoci přivolaný veterinář. Dál jsme však do odchovu nezasahovali, ale naopak se snažili novopečené matce dopřát maximální klid (např. dočasným uzavřením pavilonu pro návštěvníky). U šelem je běžné, že první vrhy samice většinou nezvládnou odchovat, ale postupným učením získávají cenné mateřské zkušenosti a dovednosti. Přestože byla samice prvorodička, o obě mláďata se hned od začátku starala s velkou péčí. Jedno z mláďat ale šestý den uhynulo, s největší pravděpodobností to mládě, jehož porod provázely těžkosti. Druhé mládě prospívá dobře, stále více času už tráví i mimo boudičku, kde ho starostlivá matka během prvního měsíce ukrývala, a začíná prozkoumávat a objevovat okolí (viz video).

Jedná se o první zatím úspěšně odchovávané mládě binturonga v Zoo Ostrava. Tento druh chováme od roku 1981, ale až do roku 2009 se nedařilo sestavit pár, který by se rozmnožil. Postupem času se ukázalo, že to s binturongy nebude tak jednoduché. Situace ještě není zcela jasná, ale vše nasvědčuje tomu, že existuje více linií/poddruhů binturongů a při sestavování páru je tedy potřeba v chovech v evropských zoologických zahradách najít toho „správného“, ale zároveň nepříbuzného jedince. V roce 2009 samice konečně poprvé zabřezla, při porodu ale došlo ke komplikacím, samice musela podstoupit operaci a jediné živě narozené mládě bohužel po třech dnech uhynulo.

Současný pár tvoří šestiletá samice, kterou jsme do Zoo Ostrava dovezli v roce 2012 spolu s jejím bratrem z Tierparku Berlin. Když sourozenci dospívali, bylo nutné je oddělit – samec byl přestěhován do expozice Čitván do společného výběhu s vydrami malými, samička zůstala v pavilonu indických zvířat. Na nového partnera si musela nějaký čas počkat, než jsme s vedoucí plemenné knihy (ESB) našli toho „správného“ binturonga. Nakonec jsme v únoru 2016 dovezli stejně starého samce z anglické Zoo Chessington. Ten byl se samicí úspěšně spojen. Začátkem dubna jsme byli svědky první říje a také páření. To se opakovalo i v polovině června a v polovině září, kdy se to konečně povedlo. Po tříměsíční březosti jsme se tak konečně dočkali mláděte. Jeho pohlaví zatím neznáme.

http://www.zoo-ostrava.cz/