RPG Byty chce prodat zhruba sto bytů OKD za tržní cenu

Při prodeji limitované části bývalých bytů OKD nájemníkům, který minulý týden ohlásila společnost RPG Byty, půjde zřejmě o několik domů zhruba se sto byty. Šlo by výhradně o prodej za tržní ceny. Na dotaz ČTK to uvedl Petr Handl, mluvčí společnosti RPG Byty, která v Moravskoslezském kraji spravuje zhruba 44.000 bytů. Předseda Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ hájícího zájmy nájemníků Roman Macháček řekl, že prodej bytů za tržní ceny sdružení nepodporuje. 

"Konkrétní detaily jsou v tuto chvíli ještě předmětem jednání, nicméně v žádném případě by nešlo o plošný rozprodej bytového fondu," uvedl Handl. 
    
Prostřednictvím společnosti RPG Byty vlastní bývalé byty OKD mezinárodní investiční skupina BXR. Zhruba poloviční podíl v ní má český podnikatel Zdeněk Bakala. Skupině BXR patří ze dvou třetin také společnost NWR, která vlastní těžební firmu OKD. 
    
Handl uvedl, že společnost BXR zvažuje při prodeji bytů možnost případného cenového zvýhodnění formou dotace části kupní ceny. "Další informace o detailech jednání ale nebudeme v současné době poskytovat, dokud nebudou konkrétní podmínky oficiálně představeny zástupcům nájemníků," uvedl Handl. 
    
Macháček řekl, že prodej bytů za tržní cenu je úplný nesmysl, protože firma byty za tržní cenu nezískala. Cena bytů byla podle něj znaleckým posudkem stanovena na 40.000 korun. Sdružení nájemníků vyzvalo firmu, aby vydala oficiální stanovisko k návrhu, který jí sdružení předalo a který je podle Macháčka velmi kompromisní. 
    
Cena bytů by podle něj měla odpovídat privatizační smlouvě a zároveň ceně, za kterou byty v daném čase a místě převádějí na nájemníky obce nebo kraje. "V některých lokalitách jsme ochotni jít až na osminásobek ceny, kterou slibovali v privatizační smlouvě. Z toho mohou mít velký zisk," řekl Macháček. Dodal, že pokud firma nechce prodávat byty nájemníkům, může byty převést na obce. 
    
Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek dnes novinářům v Ostravě řekl, že pokud sociální demokraté budou v příští vládě, nechají prověřit, zda současný vlastník OKD plní privatizační smlouvy, a to například právě ve vztahu k bývalým hornickým bytům OKD. "Poukazoval jsem na to v minulosti mnohokrát, že například v případě společnosti RPG Byty nejsou podle mě dodržovány závazky, které byly v privatizační smlouvě zakotveny," řekl Zaorálek. 
    
RPG Byty získala byty od své mateřské firmy spoluvlastněné Bakalou RPG Industries, která je koupila v roce 2004 od společnosti Karbon Invest spolu s OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě převodu byty nabídne přednostně dosavadním nájemníkům za netržních podmínek, což zatím neudělala. 
    
"Pokud získáte nějaký majetek výhodně od státu s tím, že se předpokládá, že s tím budete nějakým způsobem jednat a je to i součástí dodatku smlouvy, tak když to porušíte, tak z toho máte neoprávněný prospěch," uvedl Zaorálek. Podle něj tak není vyloučeno, že by byty například musely být státu vráceny. 
 
zdroj: ČTK