Smog dusí obyvatele Moravskoslezského kraje

V Moravskoslezském kraji zůstávají i nadále výrazně zhoršené rozptylové podmínky. V Třinci je denní limit pro polétavý prach (PM 10) překročen více než šestinásobně a nadlimitní množství prašného aerosolu bylo naměřeno na všech stanicích. Výrazné zlepšení se navíc zatím nečeká. Vyplývá to z informací zveřejněných na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu. V regionu je stále platný signál regulace a firmy musí dodržovat ekologická opatření.

Denní limit pro množství polétavého prachu v ovzduší je 50 mikrogramů na metr krychlový, například na stanici v Třinci na Frýdecko-Místecku byla ráno tato hodnota 310 mikrogramů na metr krychlový. Na všech měřicích stanicích je limit minimálně ze dvojnásobkem mezní hranice. Nejnižší 24hodinová koncentrace je podle ranních údajů ve Věřňovicích na Karvinsku, a to 111 mikrogramů na metr krychlový.

"Během dnešního dne nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace. Hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu se budou i nadále s velkou pravděpodobností pohybovat nad hodnotou stanoveného imisního limitu," uvedli meteorologové s tím, že naměřené koncentrace budou pěti až šestinásobně vyšší než limit.

Od pátku či soboty na několika místech kraje platí signál regulace, takže průmyslové podniky musejí omezit výrobu. Český hydrometeorologický ústav regulaci postupně vyhlásil pro oblast Ostravska, Karvinska a Třinecka. Přidaly se i radnice v Českém Těšíně a Karviné. Tento signál se vyhlašuje, když naměřené hodnoty v celodenních koncentracích překročí 150 mikrogramů na metr krychlový.

Za současné situace není vhodné venku sportovat a větrat by se mělo jen krátce a intenzivně. Doporučuje se zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorám.

zdroj: ČTK