Sociální šatník s nepotřebným oblečením v Havířově

Sociální šatník pro potřebné z Havířova a okolí zprovozní od pondělí 2. dubna havířovská ADRA. K tomuto účelu získalo sdružení od města k užívání za symbolickou cenu více než sto metrů čtverečních nebytových prostor na Dlouhé ulici nedaleko objektu Jitřenka.

Vchod do sociálního šatníku je označen nápisem ADRA a lidé sem mohou každé pondělí v době od 11 do 17 hodin přinést nepotřebné, ale zachovalé oblečení, obuv, deky, hračky, nádobí, povlečení i ručníky. Sociální šatník pak bude pro veřejnost v provozu každé úterý a středu, vždy od deseti dopoledne do čtyř hodin odpoledne. Lidé si tady budou moci nakoupit za 10 až 50 korun za kus, zisk z prodeje bude využit k rozvoji dobrovolnictví v Havířově.

Provozovatelé sociálního šatníku, kterými jsou dobrovolníci ADRY, přivítají také stany, ponožky, rukavice a starší oblečení, které budou distribuovat mezi bezdomovce zdarma. "Pro lidi bez domova bude sociální šatník fungovat odděleně. Potřební sem mohou přijít každou středu od dvanácti do čtyř odpoledne, musí použít zadní vchod z ulice Dlouhá číslo 59," upřesňuje Karel Folwarczny z havířovské ADRY. Rodinám pobírajícím dávky v hmotné nouzi v Havířově chce ADRA obuv a ošacení rovněž vydávat zdarma.

Své dobrovolnické aktivity zahájila ADRA v Havířově v roce 2010. Tehdy se do činnosti zapojilo 66 dobrovolníků, kteří se angažují především v Domově seniorů Luna, Domově seniorů Helios, pomáhají v Help klubu. Dnes je ve městě k dispozici celkem 106 dobrovolníků, kteří úspěšně rovněž působí v havířovské nemocnici.

zdroj: ČTK