Soud v Ostravě řeší krádež know-how z firmy na výkup olejů

Případ ukradených dat z ostravské společnosti zabývající se výkupem a prodejem použitého potravinářského oleje řeší od dnešního dne ostravský krajský soud. Bývalá zaměstnankyně se přiznala. Přiznala i to, že s manželem policistou chtěla data prodat. Potřebovala údajně peníze na léčbu těžce nemocné sestry.

Obžalovaná devětatřicetiletá žena ve firmě jako dispečerka pracovala necelý rok. Zajišťovala výkup použitých olejů a tuků z restaurací. Přístup měla k informacím o dodavatelích, trasách pro svoz, i cenách. Podle obžaloby se během první poloviny roku 2012 rozhodla tato data stáhnout a zpeněžit. Druhou část úkolu si vzal na starost manžel.
 
Oslovil postupně dvě konkurenční firmy. První odmítla. Druhá zájem měla. Před transakcí ale podnikatel kontaktoval majitele ostravské společnosti a pak i policii. Ta kolegu zatkla při schůzce, kdy mělo dojít k předání dat i peněz. Podle obžaloby šlo o obchodní tajemství, jehož prodejem by hodnota firmy poklesla o tři miliony korun.
 
Žena, která je nyní na mateřské dovolené, vše přiznala. U soudu nejprve hovořila o tom, jak v ostravské firmě pracovala. Tvrdí, že i majitel firmy podobným způsobem získával informace od konkurence. Třeba tím, že přeplatil řidiče a toho donutil, aby přinesl seznam dodavatelů oleje. "Fungovalo to. Jen v Ostravě se množství svezeného oleje zvedlo o 20 tun. Nic se nestalo," hájila se žena.
 
Navíc uvedla, že šlo o veřejně dostupná data, běžně zveřejněná na internetu. "Byla jen soustředěná do jednoho souboru," uvedla. Během své výpovědi se několikrát rozplakala. Hlavně v okamžiku, kdy hovořila o motivu svého počínání. Tvrdí, že peníze potřebovala na léčbu těžce nemocné sestry. Onemocněla leukémií, které podlehla.
 
"Vozili jsme ji do Brna. Péče o sestru byla nákladná," řekla. Když se o onemocnění sestry dozvěděla, byla těhotná. "Otěhotněla jsem i přesto, že jsem nemohla. S prvním manželem jsme se kvůli tomu dokonce rozvedli," svěřila se. Přesto se rozhodla podstoupit interrupci, aby mohla sestře darovat kostní dřeň. Po zákroku se sestry stav na čas zlepšil. Ale ne na dlouho.
 
"Pak se nemoc vrátila ještě v horší míře. V té době jsem byla znovu těhotná. Byl to zázrak. Tentokrát jsem o dítě přijít nechtěla. Zákrok jsem odmítla. Sestra to nemohla pochopit," uvedla. Tvrdí, že léčba ji stála všechny peníze a potřebovala další. "Prodali jsme všechno, co mělo nějakou cenu. Nechali jsme si jen auto. To jsme potřebovali na dojíždění do nemocnice," uvedla. Tvrdí, že právě tato zoufalá situace ji přivedla jednou v noci na myšlenku, jak peníze získat. "Chtěla jsem to zkusit," řekla.
 
zdroj: ČTK